משרד המשפטים האמריקאי הודיע ב-08.02.22 על מעצרם של זוג אמריקאים תושבי ניו יורק, Ilya Lichtenstein ורעייתו Heather Morgan, ועל הגשת כתב אישום נגדם בגין קשירת קשר להלבנת מטבעות וירטואליים, לפי שווי נוכחי של כ-4.5 מיליארד דולר.

בשנת 2016 נגנבו יותר מ-119,000 מטבעות ביטקוין, במהלך פריצת סייבר למערכות של נותן שירותי המרת מטבע וירטואלי בשם Bitfinex. המטבעות הגנובים הועברו לארנק דיגיטלי שהיה בשליטה של Lichtenstein. במהלך חמש השנים האחרונות, כ-25 אלף מהמטבעות הללו הועברו מחוץ לארנק הזה באמצעות תהליך מורכב של הלבנת הון, שהביא לכך שחלק מהכספים הגנובים הופקדו לחשבונות פיננסיים בשליטת Lichtenstein ו- Morgan. שאר הכספים, כ-94,000 מטבעות ביטקוין (בשווי של כ-3.6 מיליארד דולר), נותר בארנק הדיגיטלי המקורי, והרשויות בארה"ב הצליחו לתפוס אותם לאחר שהשיגו את המפתחות הפרטיים של הארנק, שנשמר בחשבון שנפתח ע"י Lichtenstein.  

לפי כתב האישום, השניים השתמשו באינספור טכניקות הלבנה, לרבות שימוש בזהויות פיקטיביות לצורך פתיחת חשבונות אונליין, ושימוש בתוכנות מחשב לביצוע פעולות אוטומטיות -– שיטת הלבנה שמאפשרת לבצע מספר רב של פעולות בפרק זמן קצר. בנוסף, הם הפקידו את הכספים הגנובים לחשבונות שנפתחו במספר רב של נותני שירותי המרה של מטבעות וירטואליים, ולאחר מכן משכו את הכספים, על מנת להקשות על איתור שרשרת תנועות הכספים. כמו כן, הם המירו ביטקוין למטבעות וירטואליים בעלי מאפיינים של אנונימיות מוגברת – במסגרת פרקטיקה הידועה בתור "chain hopping", והשתמשו בחשבונות עסקיים אמריקאיים כדי להקנות לגיטימיות לפעילות הבנקאית שלהם. במידה ויורשעו, הם עומדים בפני עונש של עד 25 שנות מאסר.

פורסם 14-02-2022