אליזבת רוזנברג, המשמשת כעוזרת שר האוצר האמריקאי לענייני מימון טרור ועבירות פיננסיות, נשאה דברים בוועידת איגוד הבנקים הערביים (Union of Arab Banks) שהתקיימה לפני מספר ימים. בנאומה הדגישה רוזנברג את ציפיות ממשל ביידן מהבנקים הערביים, הן ביחס למניעת מימון טרור והן במסגרת המאבק בשחיתות.  

ראשית, היא הדגישה כי חיזבאללה ממשיך להזרים עשרות מיליוני דולרים לשלוחיו ברחבי העולם - לא רק על ידי בלדרי מזומנים, אלא גם באמצעות המערכת הבנקאית וחלפני כספים. בסומליה, ארגון Al Shabaab המסונף לאל-קאעידה מלבין כ-100 מיליון דולר מדי שנה דרך חברות פרונט. רוזנברג הוסיפה כי לאיום של מימון הטרור על המערכת הפיננסית מתלווה איום נוסף, והוא הזינוק הגלובלי במעשי שחיתות של אנשי ציבור וגורמי ממשל מושחתים, אשר מלבינים נכסים שהוצאו במרמה מהציבור במדינותיהם, באמצעות המערכת הפיננסית הגלובלית, דרך רשתות מורכבות של חברות קש, יצירות אמנות, נדל"ן ואף מטבעות קריפטו.  

לדבריה, אחת הדוגמאות המובהקות לכך בעולם הערבי היא לבנון, ששחיתות נרחבת במערכת הפוליטית ומעורבותו של חיזבאללה בדרגי הממשל דרדרה אותה לאחד מהמשברים החמורים ביותר של המערכת הבנקאית מאז המאה ה-19, כיווצה את כלכלתה בכ-30% והורידה מחצית מאוכלוסייתה אל מתחת לקו העוני. היא הוסיפה כי לבנון ניצבת לצד מספר רב של אליטות פוליטיות מושחתות בעולם הערבי שמדרדרות את הכלכלות של מדינותיהן, ולראיה העלייה שנצפתה בבריחת הון מלוב, תוניסיה וסומליה, על רקע ניסיונותיהן של האליטות במדינות אלה להבריח נכסים לנמלי מבטחים.  

על רקע זה, היא ציינה כי הממשל האמריקאי מצפה מבנקים במדינות ערב לחזק את תוכניות הציות שלהם, כדי לזהות ולעצור פתיחת חשבונות ועיבוד פעולות שמעורב בהן שוחד או כספים ממשלתיים שמועברים מחוץ למדינת המוצא בניגוד לחוק. רוזנברג הוסיפה כי כשמדובר בהתמודדות עם אנשי ציבור, בדיקות נאותות מוגברות הן צו השעה, במיוחד במדינות שמתמודדות עם חוסר יציבות דוגמת לבנון, סודן, לוב, סומליה ואתיופיה. כמו כן, היא הדגישה את ציפיית הממשל האמריקאי מאיגוד הבנקים הערביים להמשיך וליישם צעדים בתחום הציות, בכל הנוגע לניסיונות של עקיפת הסנקציות מצד איראן, סוריה ומדינות נוספות. 

לקריאת הנאום המלא לחצו כאן.

פורסם 08-02-2022