משרד האוצר האמריקאי פרסם אתמול (26.01.22) מדריך עסקי (Business Advisory), אשר מזהיר מפני סיכונים מוגברים הקשורים לעשיית עסקים עם בורמה (מיאנמר), ובפרט פעילות עסקית הקשורה למשטר הצבאי במדינה. 

לפי המדריך, מאז ההפיכה הצבאית בבורמה בפברואר 2021, הצבא במדינה היה מעורב בהפרות חמורות של זכויות אדם נגד העם הבורמזי, לרבות מעשי הרג, אלימות ומעצר של מנהיגים אזרחיים. ההפיכה גם פגעה בסביבה הכלכלית והעסקית במדינה, תוך שהמונופול של המשטר על המשאבים והיעדר השקיפות גרמו לשחיתות נרחבת במדינה. המדריך מצביע על ישויות וסקטורים ספציפיים במיאנמר שמעוררים במיוחד חשש לשחיתות ולסיכונים של עבירות פיננסיות, לרבות: 

• חברות ותאגידים בבעלות ממשלתית 

• סקטור אבני החן והמתכות היקרות 

• פרויקטים של נדל"ן ובינוי 

• תעשיית הנשק והציוד הצבאי 

לפיכך, עסקים ויחידים שיש להם חשיפה או מעורבות פוטנציאלית בפעולות או שרשראות אספקה הקשורות למשטר הצבאי במיאנמר, ושאינם מבצעים בדיקות נאותות מתאימות, עלולים להיות חשופים לסיכוני מוניטין, סיכונים פיננסיים וסיכונים משפטיים מהותיים, לרבות הפרת החוקים האמריקאיים למניעת הלבנת הון ותקנות הסנקציות. בעקבות זאת, משרד האוצר האמריקאי קורא לעסקים ולמוסדות פיננסיים לבצע הערכה מחדש ולפעול למזעור סיכונים מוגברים הקשורים לניסיונות הצבא הבורמזי להשתלט מחדש על הפעילות הכלכלית והפיננסית במדינה. על רקע זה נזכיר, כי מיאנמר מופיעה ברשימת המדינות בסיכון של ארגון ה-FATF, ונמצאת בין המדינות המדורגות בסיכון גבוה להלבנת הון לפי האינדקס של מכון באזל לממשל.

פורסם 27-01-22