משרד המשפטים האמריקאי הודיע ב-20.01.22 כי הגיש לבית המשפט המחוזי בפלורידה בקשה לחילוט יותר מ-6 מיליון דולרים, שמקורם במכירת נדל"ן מסחרי בטקסס. לפי בקשת החילוט, הכספים ששימשו לרכישת הנדל"ן מקורם במעילה והונאה שבוצעה כנגד הבנק האוקראיני PrivatBank ע"י בעלי הבנק לשעבר, ולפיכך כפופים לחילוט בגין הפרת התקנות הפדרליות למניעת הלבנת הון בארה"ב. 

מהודעת משרד המשפטים עולה כי שני הבעלים לשעבר של הבנק - Ihor Kolomoisky ו- Gennadiy Boholiubov – מעלו והונו את הבנק במיליארדי דולרים. השניים השיגו לכאורה במרמה הלוואות וקווי אשראי בין 2008 ל-2016, עד שהבנק הולאם באותה שנה ע"י הבנק המרכזי של אוקראינה. עוד נכתב, כי השניים הלבינו חלק מהכספים שגנבו תוך שימוש בחשבונות בנק של חברות קש, במיוחד בסניף הקפריסאי של PrivatBank, ולאחר מכן העבירו את הכספים לארה"ב. 

לפי ההודעה, בקנוניה היו שותפים שני אישים נוספים - Mordechai Korf ו- Uriel Laber – אשר פעלו ממשרדים במיאמי ויצרו רשת של ישויות ששימשו כדי להלבין את הספים הגנובים. חלק מהישויות הללו נקראו בווריאציות שונות של השם " Optima", לרבות: Optima Ventures LLC; Optima 7171 LLC; Optima Stemmons LLC. ישות נוספת המעורבת בהלבנה נרשמה תחת השם 87STE LLC. במסגרת פעולות ההלבנה, אותם יחידים רכשו נדל"ן ועסקים בשווי של מאות מיליוני דולרים ברחבי ארה"ב, לרבות מגדלים מסחריים בטקסס, אשר הכספים ממכירתם עומדים במרכז בקשת החילוט הנוכחית.  

לקריאת ההודעה לחצו כאן.

פורסם 25-01-2022