המשרד לפיקוח על נכסים זרים במשרד האוצר האמריקאי (OFAC) הודיע ב-11.01.21 כי חתם על הסדר עם חברה מהונג קונג בשם Sojitz (Hong Kong) Limited, שלפיו נקנסה החברה ב-5.22 מיליון דולר בגין הפרת הסנקציות על איראן. 

לפי הודעת OFAC, חברת Sojitz עוסקת במימון מסחרי חוצה גבולות. ההפרות בוצעו בין השנים 2018-2016, כאשר החברה רכשה דרך ספק בתאילנד חומר גלם מסוג HDPE שמקורו בסקטור התעשיות הפטרוכימיות של איראן, ואז מכרה אותו מחדש לקניינים סיניים. תמורת חומר הגלם שילמה החברה לספק 75 מיליון דולר, שאותם העבירה מחשבון הבנק שלה בהונג קונג לחשבון הבנק של הספק בתאילנד, תוך שהתשלומים נסלקו דרך מספר רב של מוסדות פיננסיים אמריקאיים.  

עובדים בחברת Sojitz ידעו שמדובר בפעולה אסורה לפי תקנות OFAC, ולכן ביקשו מהספק בתאילנד להשמיט כל התייחסות לאיראן בשטרי המטען. יתרה מכך, במסגרת תהליך האישור העסקי הפנימי של החברה, אותם עובדים הסתירו את מדינת המקור מההנהלה הבכירה ומעובדי הציות של החברה, וסיפקו הצהרות כוזבות שחומר הגלם יוצר ע"י הספק התאילנדי. 

בהודעה נכתב כי ההפרות גרמו נזק לסנקציות המכוונות במיוחד נגד סקטור התעשיות הפטרוכימיות באיראן, המהווה מקור רווח גדול לממשלת איראן. עם זאת, במסגרת קביעת גובה הקנס OFAC התחשב בכך שהחברה פיטרה את העובדים שהיו אחראים להפרות, וחיזקה משמעותית את תוכנית הציות שלה, לרבות הגברת אי-התלות של יחידת הציות והכפפת כל הפעילות העסקית לבדיקת גורמי הציות של החברה. 

עוד נכתב, כי המקרה ממחיש את הסיכונים והעלויות הפוטנציאליות שחברות לא אמריקאיות חשופות אליהם, במקרים שבהם המערכת הפיננסית האמריקאית משמשת לפעולות שעשויות להיות קשורות ליחידים או מדינות תחת סנקציות. לפי OFAC, על אותן חברות לבצע הערכות סיכון כדי לזהות סיכונים הקשורים לשרשראות אספקה ושירותים, ולפעול לאיתור התנהלות לא תקינה של עובדים בתוך הארגון שמנסים לעקוף בקרות פנימיות מבוססות ציות.    

פורסם 12-01-22