הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור פרסמה ב-05.01.22 מסמך הסוקר את תחום מימון ההמונים בהיבטי הלבנת הון ומימון טרור, במטרה לסייע בהגברת המודעות ובהבנת נקודות התורפה הקיימות בשימוש בפלטפורמות אלה. המסמך סוקר את הרגולציה הקיימת בתחום, מפרט טיפולוגיות ודגלים אדומים להלבנת הון ומימון טרור באמצעות מימון המונים מארץ והעולם, ומציג כלים לאיתור ומניעה באופן אפקטיבי של הלבנת הון ומימון טרור. 

לפי הערכת הסיכונים הלאומית של ישראל, תחום מימון ההמונים אמנם אינו נמצא בסיכון גבוה להלבנת הון ומימון טרור, אך הרשות מדגישה כי תחום מימון ההמונים ה"קלאסי" (כלומר גיוס כספים המבוסס על תרומות או על תשלום מראש על שירות או מוצר שיתקבלו במועד עתידי) כולל מספר נקודות תורפה אשר עלולות להוביל לניצול לרעה של השירותים הניתנים על ידי הפלטפורמה לפעילות עבריינית, והלבנת הון. ראשית, להבדיל מפלטפורמות המשמשות למימון המונים "הוני" ומימון הלוואות, מימון המונים "קלאסי" אינו מחויב בפיקוח, מה שמעלה את הסיכון לניצולו ע"י גורמים עברייניים לצורך פעילות בלתי חוקית. כמו כן, סוג זה של מימון המונים כולל מידה מסוימת של אנונימיות, דבר מקשה על הפלטפורמה המתווכת, המגייס והתומכים לאמת את זהות בעלי העניין בקמפיין ואת אמינות מטרתו. בנוסף, גיוס הכספים מבוסס במקרים רבים על סכומים קטנים, באופן המקל על היזם לבצע הונאה, משום שהנזק הפיננסי הנגרם לתומכים אינו משמעותי. 

המסמך מצביע גם על ניצול אפשרי של פלטפורמות מסוג זה למרות מימון טרור, לאור מקרים ידועים מהעולם שבהם פעילי טרור עורכים קמפיינים של מימון המונים "קלאסי" על מנת להגיע לקהל תומכים רב ככל הניתן ולגייס כספים בצורה יעילה, תוך הסוואת הייעוד האמיתי של הקמפיין על מנת לחמוק מתשומת לב הרשויות. בדרך כלל, ארגוני הטרור מציגים את מטרות הקמפיין כתרומה לנזקקים, סיוע לפליטים וכו'. כמו כן, זוהו מקרים בהם תומכים ביצעו תשלומים לאתרי הגיוס באמצעות נכסים וירטואליים, העברות לארנקים דיגיטליים, ושימוש בכרטיסים נטענים מראש על מנת לשמור אנונימיות ולהגדיל את הקושי באיתור התומכים ובמעקב אחר יעד הכספים.

לקריאת המסמך המלא לחצו כאן.

פורסם 06-01-21