הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור הודיעה ב-17.03.21 כי חתמה על מזכר הבנה (MOU) עם מקבילתה באיחוד האמירויות הערביות (UAE-FIU). 

בהודעה נמסר כי לצד ההזדמנויות הכלכליות שיצרו היחסים בין ישראל לאיחוד האמירויות, גורמי פשיעה ומימון טרור עלולים לנצל לרעה את ההזדמנויות הללו במטרה לבצע פעילות פלילית, להלבין הון שמקורו בפעילות עבריינית או לממן טרור תוך שימוש בערוצים הפיננסיים בין המדינות. לפיכך, החתימה על מזכר ההבנות לשיתוף פעולה צפויה לשפר את יכולתן של הרשות לאיסור הלבנת הון ושל הרשות המקבילה לה באיחוד האמירויות לפעול יחד על מנת לזהות סיכונים אלו, לשתף פעולה במישור המודיעיני ולסכל ניסיונות להלבנת הון ומימון טרור. 

על רקע זה נזכיר, כי בחודשים האחרונים מתרבים הדיווחים על מאמצי הרשויות באיחוד האמירויות לבנות תשתית יציבה במסגרת ההתמודדות עם איומי הלבנת הון ומימון טרור. במסגרת מאמצים אלה, באוקטובר 2020 הוקפא זמנית רישיונן של 200 פירמות עורכי דין, משום שלא פעלו לפי הנהלים והתקנות למניעת הלבנת הון, וחלקן ספגו קנסות כספיים.  בנובמבר 2020, איחוד האמירויות הודיעה על הגברת המאמצים למניעת פעילות של רשתות Hawala  הפועלות ללא רישיון – תחום שזוהה ע"י ארגון ה-FATF כאחת החולשות המרכזיות במשטר מניעת הלבנת הון ומימון טרור של מדינה זו. לפי דיווח נוסף מחודש פברואר 2021,  הבנק המרכזי של האיחוד האמירויות הטיל קנסות על 11 בנקים מקומיים, בהיקף כולל של כ-12.46 מיליון דולר, בשל ליקויים וכשלים בתחום מניעת הלבנת הון ומימון טרור.

עוד נזכיר, כי באוקטובר 2020 פרסם המפקח על הבנקים מכתב למערכת הבנקאית, אשר מפרט צעדים ליצירת סביבת פעילות מופחתת סיכון בפעילות מול איחוד האמירויות הערביות, תוך שימת דגש על ניהול הסיכונים הכרוכים בפעילות זו, ובפרט ביצוע העברות בנקאיות מול מוסדות פיננסיים הפועלים במדינה זו. 

פורסם 22-03-2021