היחידה למודיעין פיננסי בארה"ב (FINCEN) פרסמה אתמול (24.02.21) מדריך שנועד לסייע למוסדות פיננסיים לזהות הונאות ועבירות פיננסיות הקשורות לכספי סיוע אשר מועברים מטעם הממשל לאזרחי ארה"ב (Economic Impact Payments – EIPs), על רקע משבר הקורונה. 

במהלך השנה האחרונה אישר הקונגרס האמריקאי מספר חוקים וחבילות סיוע שנועדו לסייע כלכלית לאזרחים לפי קריטריונים שונים. כספי הסיוע יכולים להישלח לאזרחים במספר דרכים, לרבות המחאות בדואר (EIP Checks), העברות אלקטרוניות וכרטיסי פרי-פייד. במסמך של FINCEN מתוארים סוגי הונאות פוטנציאליות הקשורות ל-EIPs, לפי מידע שנאסף מדיווחים על פעולות חשודות ומקורות מידע נוספים. להלן חלק מההונאות המתוארות במסמך: 

המחאות פיקטיביות: העבריינים שולחים לקורבנות פוטנציאליים המחאות פיקטיביות הכוללות כביכול כספי סיוע ממשלתי, ומדריכים אותם להתקשר למס' טלפון מסוים או ליצור קשר באינטרנט כדי למסור מידע מזהה או מידע על חשבון הבנק שלהם, בנימוק שהמידע הכרחי לצורך קבלת הכספים. לאחר מכן המידע משמש לגניבת זהות ולפריצה לחשבון הבנק. 

המחאות מזויפות/המחאות שפרטיהן שונו: העבריינים מפקידים המחאות סיוע ששם המוטב בהם שונה, לרוב דרך מכונת הפקדה אוטומטית בכספומט או דרך טלפון נייד. לחילופין, העבריינים מפקידים המחאות מזויפות, תוך שימוש בתמונות דיגיטליות של המחאות אחרות שהונפקו ע"י משרד האוצר. 

הונאות "דיוג" (Phishing) תוך שימוש ב- EIP כפיתיון: העבריינים מבצעות הונאות פישינג תוך שימוש באימיילים, מכתבים, שיחות טלפון והודעות טקסט הכוללים מילים דוגמת Corona Virus", " COVID-19", ו-" Stimulus" (תמריץ) במטרה לדוג מהקורבנות מידע אישי מזהה, מספר חשבון בנק וסיסמאות. 

בנוסף, המסמך כולל דגלים אדומים שנועדו לסייע בזיהוי הונאות פוטנציאליות הקשורות לכספי  EIPs. להלן מספר דגלים אדומים מסוג זה:  

1) בעל חשבון המבצע לחשבונו הפקדות רבות של כספי EIP ששייכים ליחידים אחרים שאינם קשורים לחשבון, ושמתגוררים מחוץ לאזור הגיאוגרפי של בעל החשבון. דבר זה עשוי להצביע על פעילות של "חשבון צינור" (funnel account) אשר מוחזק על ידי מבצע הונאה או money mule שעובד עבור מבצע הונאה, שאליו מנותבים מספר רב של כספי EIPs מרחבי ארה"ב.

2) לקוח הפותח חשבון חדש באמצעות המחאת EIP או כרטיס דביט שבו כספי EIP, תוך שהשם של בעל החשבון שונה משם המוטב של כספי ה- EIP.

3) מספר רב של העברות EIPs לחשבון אחד, ולאחר מכך משיכת הכספים במהירות באמצעות מספר רב של משיכות מזומן או משיכות בסכומים גדולים. לחילופין, הכספים משמשים לקניית מטבעות וירטואליים או שהם מועברים מחוץ לחשבון באמצעות נותני שירותי קריפטו או מפעילי מערכות לתיווך באשראי.  

4) חשבון מקבל מספר הפקדות EIP, ומיד לאחר מכן מוציא את הכספים על רכישות אצל סוחרים שמציעים החזר במזומן, בסכומים שאינם אופייניים לסוג זה של סוחר. 

פורסם 25-02-2021