המשרד לפיקוח על נכסים זרים במשרד האוצר האמריקאי (OFAC) הודיע לאחרונה (18.02.20) כי הגיע להסדר עם חברת BitPay Inc , שבמסגרתו תשלם החברה קנס של 507,375 דולר, על מנת להסדיר אלפי מקרים שבהם הפרה את תוכניות הסנקציות. 

BitPay היא חברה אמריקאית המציעה שירות עיבוד תשלומים, שבמסגרתו סוחרים הפועלים בפלטפורמה יכולים לקבל מלקוחותיהם תשלום במטבע דיגיטלי תמורת מוצרים ושירותים, שאותו BitPay ממירה עבור הסוחרים למטבע פיזי. 

לפי הודעת OFAC, בין השנים 2013-2018 החברה עיבדה יותר מ-2,000 פעולות תשלום במטבע דיגיטלי עבור יחידים ממדינות תחת סנקציות (חצי האי קרים, קובה, צפון קוריאה, איראן, סודן וסוריה). למרות שהחברה החזיקה בנתוני המיקום של אותם לקוחות, לרבות כתובות IP ומידע מזהה נוסף שנאסף מהסוחרים, תהליך בדיקות העסקאות של BitPay כשל לנתח בצורה מלאה את נתוני הזיהוי והמיקום, וכתוצאה מכך אותם לקוחות הצליחו לבצע רכישות מסוחרים בארה"ב ובמדינות נוספות, תוך שימוש במטבע דיגיטלי בפלטפורמה של BitPay, בשווי כולל של כ-128 אלף דולר. 

בהודעה הודגש שמקרה זה ממחיש כי חברות המעניקות שירותים במטבעות דיגיטליים מחויבות לציית לחוקי הסנקציות כמו כל ספקי השירותים הפיננסיים האחרים, לרבות החובה לגבש תכנית ציות מבוססת סיכון שתעמוד בהלימה לגודל הארגון, לסוג המוצרים והשירותים, סוגי הלקוחות והצדדים הנגדיים, וכן גורמים נוספים דוגמת מיקומי פעילות גיאוגרפיים. במסגרת זאת, הודגשה החשיבות שיש לבדיקת כל המידע הרלבנטי המצוי בידי נותן השירות, לרבות כתובות IP ומידע על מיקום הלקוח וצדדים נגדיים, על מנת למזער סיכוני סנקציות הקשורים לשירותים במטבעות דיגיטליים. 

פורסם 21-02-2021