הרשות המפקחת על השווקים הפיננסיים בשוויץ (FINMA) הודיעה לאחרונה (21.02.21) כי סיימה את החקירה שניהלה נגד ארבעה מנהלים בכירים לשעבר בבנק השוויצרי Julius Baer. במסגרת החקירה נבדק האם אותם מנהלים נושאים באחריות אישית לכשלי מניעת הלבנת הון הקשורים למעשי שחיתות של גורמי ממשל בוונצואלה. 

נזכיר כי בחודש פברואר 2020 הודיעה FINMA כי זיהתה כשלים משמעותיים בפעילות הבנק למניעת הלבנת הון בין השנים 2018-2009, אשר קשורים למעשי שחיתות בחברת הנפט הממשלתית של ונצואלה PDVSA ובפדרציה הבינלאומית לכדורגל FIFA. בהקשר זה נקבע כי הבנק כשל שוב ושוב להגיב לאינדיקטורים ברורים להלבנת הון פוטנציאלית ולא פעל בצורה מספקת כדי לאמת את זהות לקוחותיו ולבסס את הרקע לפעילות העסקית שלהם ואת מקור עושרם. עוד נקבע, כי שיטת התגמול של הבנק התמקדה כמעט לחלוטין בהשגת יעדים פיננסיים ולא בעמידה ביעדי ציות וניהול סיכונים, מה שגרם לתמרוץ כספי משמעותי של עובדים שטיפלו בנכסי לקוחות חשודים מוונצואלה. 

בהתייחס לחקירה שהסתיימה כעת, נמסר כי הוחלט לפתוח בהליך אכיפה נגד מנהל בכיר אחד, ולהימנע מפתיחת הליכים נגד מנהל נוסף שהתחייב שלא למלא בעתיד אף עמדה ניהולית במוסד פיננסי. כמו כן, FINMA שלחה מכתבי נזיפה לשני נושאי משרה בכירה לשעבר, בגין מעורבותם בפרשה. שמם של המנהלים לא הוזכר בהודעה, אך לפי דיווח בעיתון Financial Times מדובר בשני מנכ"לים לשעבר של הבנק, Boris Collardi ו-Bernhard Hodler, שכיהנו בתפקידם בשנים שבהן בוצעו ההפרות. 

פורסם 10-02-2021