העיתון Wall Street Journal פרסם אתמול (09.02.20) כתבה הסוקרת את השינויים הבולטים במגמות הדיווחים על פעולות חשודות (SARs) שהוגשו ע"י בנקים בארה"ב בשנת 2020.

עפ"י הכתבה, הקטגוריה הגדולה ביותר של דיווחים בלתי רגילים השנה הייתה של "פעולות מתחת לסף ה-CTR". ה-CTR הוא דיווח על פעולה רגילה שבנקים אמריקאים מעבירים על הפקדה או משיכת מזומן מעל לסף של 10,000 דולר. במקרה שבו הבנק חושד כי מתבצעת פעולה ממש מתחת לסף במטרה להימנע מדיווח, מוגש SAR בקטגוריה זו. 

בסך הכל הוגשו 318,867 דיווחי SARs בקטגוריה זו, נתון המשקף עלייה של 44% לעומת שנת 2019. מאחר שהדיווחים הללו החלו להצטבר החל מחודש אפריל 2020 והמשיכו לזנק עד סוף השנה, ההנחה היא שסגירת הגבולות על רקע מגפת הקורונה אילצה עבריינים, ארגוני פשיעה וסוחרי סמים להישען יותר ויותר על המערכת הבנקאית כחלופה לערוצי הלבנה חוצי גבולות. גם עסקים עתירי מזומן שיכולים לשמש עבריינים כערוצי הלבנה, דוגמת תחנות דלק ובתי קזינו, נאלצו להאט את פעילותם, דבר שצמצם עוד יותר את אפשרויות הלבנת המזומן שעמדו בפני גורמי הפשיעה.    

נתונים אלה מתווספים לדיווחים של הסוכנות האמריקאית ללוחמה בסמים (ה-DEA), שדיווחה בחודשים האחרונים על תפיסות מזומנים של מיליוני דולרים בניו-יורק, לוס אנג'לס, אטלנטה ומקומות נוספים, על רקע סגירת הגבולות בין ארה"ב למקסיקו, שצמצמה את היכולת להבריח דרך הגבול מזומנים שמקורם בסחר בסמים.  

לקריאת הכתבה לחץ כאן

פורסם 10-02-2021