בית המשפט המחוזי בחיפה דחה לאחרונה (26.12.20) תביעה של בעל עסק שעתר כנגד חסימת חשבונו העסקי ע"י בנק דיסקונט, לאחר שהתגלה כי הוא סוחר במטבעות וירטואליים (ת"א 40765-05-18 שורץ נ' בנק דיסקונט לישראל בע"מ).  

לפי פסק הדין, בעת פתיחת החשבון ב-2017, התובע הציג עצמו במסגרת טופס "הכר את הלקוח" כסוחר בשירותים דיגיטליים ומוצרים פיזיים דרך Ebay, וזאת מבלי שהתייחס בהצהרה זו לכוונתו לעסוק במסחר במטבעות וירטואליים. רק לאחר שהבנק זיהה פעילות חריגה בחשבון ופנה ללקוח לקבלת הבהרות, הלקוח השיב כי הוא סוחר במטבעות וירטואליים מסוג "ביטקוין" ו"ריפל". לאחר מכן, הבנק חסם את הפעילות הפיננסית בחשבון, וסירב לאפשר לתובע לפתוח חשבון למטרת סחר במטבעות דיגיטליים, הן משום שהתובע לא אחז ברישיון כנדרש עפ"י חוק הפיקוח על השירותים הפיננסיים, והן על רקע מספר העברות שהעלו חשש ממשי באשר לאופי הפעילות בחשבון בהיבטי איסור הלבנת הון. 

בפסק הדין נקבע כי החלטת הבנק לחסום את חשבון התובע לפעילות פיננסית בלבד והותרת המשך הפעילות המקורית שלשמה ביקש התובע לפתוח את החשבון, היא החלטה מידתית, סבירה וראויה, העומדת בקנה אחד עם החובות המוטלות על הבנק מכוח משטר איסור הלבנת הון. עוד נכתב, כי התובע לא נקט כל אמצעי למניעת הסיכון, ולמעשה גלגל סיכונים אלה על כתפי הבנק.  

בנוסף, בית המשפט דחה את טענתו של התובע לאפליה בינו לבין חברת ביטוסי (שמנהלת פלטפורמת סחר לתיווך בעסקאות מכירת ורכישת מטבעות דיגיטליים), וקבע כי בעוד שלחברת ביטוסי יש ניסיון עתיר שנים בתחום המטבעות הדיגיטליים והיא כפופה לרגולציה בישראל, לתובע יש ניסיון דל בתחום והוא מסתמך על פלטפורמה המצויה בחו"ל שאינה כפופה לכללי הרגולציה בארץ. 

לקריאת פסק הדין לחץ כאן (למנויי אמנט). 

פורסם 28-01-2021