מרכז המידע למודיעין ולטרור פרסם אתמול (24.01.21) מסמך הסוקר את ניסיונות הרשות הפלסטינית למצוא חלופות להעברת כספים למשפחות מחבלים ולאסירים הפלסטינים, על רקע המבוי הסתום בניסיונות הקמתו של בנק פלסטיני חדש שישמש למטרה זו.  

עפ"י המסמך, ביוני 2020 אישרה ממשלת הרשות הפלסטינית את הקמתו של מוסד בנקאי ממשלתי בשם "בנק העצמאות", שלא יהיה קשור למערכת הפיננסית העולמית ושבאמצעותו תבצע הרשות הפלסטינית את תשלום המשכורות למשפחות ה"שהידים", לאסירים ולאסירים המשוחררים. עוד נכתב, כי בנק זה נועד לשמש ערוץ עוקף להמשך העברת הכספים מהרשות לגורמים אלה, וזאת לאחר שבתחילת 2021 נכנס לתוקף צו של אלוף פיקוד המרכז, אשר אוסר על בנקים ביהודה ושומרון לספק שירותים בנקאיים לאסירים ומשפחות "שהידים" המקבלים משכורת וקצבאות מהרשות הפלסטינית. 

עם זאת, עפ"י הצהרות של דוברים מטעם הרשות הפלסטינית, התוכניות להקמת הבנק נקלעו למבוי סתום בשל העובדה שלא קיבל רישיון וכתוצאה מסירובם של שאר הבנקים הפלסטינים לשתף עמו פעולה. על רקע זה, נבחנות חלופות שונות להעברת הכספים, כגון תשלום המשכורות באמצעות המחאות שיימסרו לאסירים דרך מחלקות הרשות הפלסטינית לענייני אסירים בערי הגדה או באמצעות משרדי תנועת פתח. חלופה נוספת היא שילוב האסירים המשוחררים במנגנוני הביטחון ובמוסדות אזרחיים של הרשות, ועל ידי כך למנוע פגיעה בקצבותיהם. 

לקריאת המסמך לחץ כאן

פורסם 25-01-2021