המשרד לפיקוח על נכסים זרים במשרד האוצר האמריקאי (OFAC) הודיע ב-14.01.21 כי חתם על הסכם עם חברה אינדונזית בשם PT Bukit Muria Jaya ("BMJ"), שבמסגרתו החברה תשלם קנס של 1 מיליון דולר בעקבות הטעיית בנקים אמריקאים והפרות הסנקציות על צפון קוריאה. במקביל, החברה חתמה על הסכם עם משרד המשפטים האמריקאי, לפיו תשלם כ-1.5 מיליון דולר כדי להסדיר אישומים דומים. 

BMJ, חברה אינדונזית לייצור נייר, ייצאה בין השנים 2016-2018 נייר סיגריות לחברות צפון קוריאניות, לרבות דרך גורם מתווך בסין שרכש נייר סיגריות מ- BMJ עבור ישויות מוכרזת. התקבולים עבור פעילות הייצוא הועברו לחשבון בנק של BMJ שהתנהל במוסד פיננסי לא אמריקאי, אך משום שהחשבון היה במטבע דולרי, ההעברות האלקטרוניות נסלקו ע"י בנקים אמריקאים. כתוצאה מכך, BMJ הפרה את תקנות הסנקציות על צפון קוריאה, בשל העובדה שגרמה לבנקים אמריקאים לספק שירותים פיננסיים לצפון קוריאה ולסייע לעסקאות סחר אסורות. 

בהודעה נמסר כי החברה לא דיווחה מיוזמתה על ההפרות. עם זאת, במסגרת גובה הקנס OFAC התחשב בכך שהחברה עצרה את פעילות הסחר מול צפון קוריאה ויישמה תכנית ציות חדשה, שכללה יישום שירותי בדיקה מול רשימות סנקציות המסופקים ע"י צד שלישי, והחתמת סוכנים הרוכשים מוצרים עבור משתמשי קצה על התחייבות לציית לחוקי הסנקציות. 

עוד נמסר, כי מקרה זה ממחיש את הסיכונים שנשקפים ל-Non-U.S. persons אשר משתמשים במערכת הפיננסית האמריקאית במסגרת פעילות מסחרית עם מדינה או ישות שנמצאים תחת סנקציות של OFAC, ובכלל זה עיבוד פעולות פיננסיות הקשורות לפעילות מסחר אסורה דרך מוסדות פיננסיים אמריקאיים.  

פורסם 21-01-2021