היחידה למודיעין פיננסי בארה"ב (FINCEN) הודיעה ב-15.01.21 כי הטילה קנס של 390 מיליון דולר על הבנק האמריקאי Capital One, בעקבות הפרות של חוק ה-BSA ותקנות למניעת הלבנת הון. לפי ההודעה, כשלי הבנק אפשרו לעבריינים להלבין הון שמקורו בפשע מאורגן, העלמת מס, הונאות ועבירות פיננסיות נוספות, ולחדור דרכו למערכת הפיננסית האמריקאית. 

הבנק הודה כי בין השנים 2008-2014 הוא כשל ליישם תכנית אפקטיבית למניעת הלבנת הון ולהגיש אלפי דיווחים על פעולות חשודות ( SARs). חלק גדול מהכשלים היו ביחידה עסקית של הבנק בשם Check Cashing Group, שסיפקה שירותי ניכיון צ'קים. 

אף על פי שהפעילות של לקוחות הקבוצה דורגה ברמת סיכון גבוהה להלבנת הון, ולמרות אזהרות מצד הרגולטורים ואישומים פליליים שהוגשו נגד חלק מהלקוחות, הבנק כשל לזהות ולדווח ל-FINCEN מבעוד מועד על פעולות חשודות של לקוחות אלה, ואף של כמה מעובדי הקבוצה עצמה. באחד המקרים, הבנק כשל להגיש SARs למרות שידע על פעילות של לקוח שהשתייך למשפחת פשע ואשר דורג ברמת הסיכון הגבוהה ביותר, וכתוצאה מכך המשיך לעבד עבורו יותר מ-20,000 פעולות פיננסיות בהיקף של כ-160 מיליון דולר. 

כמו כן, הבנק כשל להגיש עשרות אלפי דיווחים על פעולות מטבע (CTRs), בהיקף כספי של כ-16 מיליארד דולר. הדבר נבע מכך שהבנק כשל ליישם במערכות קוד שידווח על משלוחי מזומנים מאובטחים ללקוחות באמצעות רכבים משוריינים כעל פעולה המייצרת דיווח CTR. כתוצאה מכך, הפעולות הללו לא זוהו כמשיכת מזומן ולא דווחו ל- FINCEN. 

פורסם 21-01-2021