משרד המשפטים האמריקאי הודיע כי חתם על הסדר עם הבנק הגרמני Deutsche Bank, שבמסגרתו ישלם הבנק קנס של יותר מ-130 מיליון דולר כדי להסדיר אישומים בדבר הפרת החוק האמריקאי למניעת שוחד של עובדי ציבור זרים (חוק ה-FCPA), וניהול תרמית למטרת מניפולציה בחוזים עתידיים. מתוך סכום זה, כ-43 מיליון דולר ישולמו לרשות ני"ע אמריקאית (ה-SEC).

עפ"י הודאת הבנק, בין השנים 2016-2009 מנהלים ועובדים בכירים בדויטשה בנק העבירו תשלומי שוחד לעובדי ציבור בערב הסעודית ובאיחוד האמירויות, ששימשו כמקבלי החלטות בעלי השפעה על התקשרויות עסקיות רווחיות עם הבנק. בכל אחד מהמקרים השוחד הועבר דרך בן משפחה של עובד הציבור שהוצג בתור "יועץ פיתוח עסקי" (Business Development Consultant – BDC). באחד המקרים, הועברו יותר מ-1 מיליון דולר עבור "שירותי ייעוץ עסקי" לחברה בבעלות רעייתו של מקבל החלטות בערב הסעודית. לפי משרד המשפטים, עובדי הבנק ידעו על הקשר המשפחתי בין השניים ודנו בגלוי בצורך לשלם ל"יועצת" הסעודית על מנת לתמרץ את בעלה לעשות עסקים עם הבנק. 

במקרה אחר, הבנק התקשר בחוזה עם BDC באבו דאבי שהיה בעל קשרים משפחתיים ללקוח שפעל כמקבל החלטות, ושילם לו 3 מיליון דולר על שירותי ייעוץ למרות שידע כי אין לו מספיק כישורים או יכולות מוכחות לפעול בתור BDC, וכי הוא פועל למעשה כשליח (proxy) של מקבל ההחלטות. עפ"י המתואר, עבור חלק מהתשלומים לא התקבלו כלל חשבוניות או ראיה לשירותים כלשהם שסופקו. במקרים אחרים, עובדי הבנק עזרו ל"יועצים" להציג נימוקים כוזבים עבור התשלומים שקיבלו. 

בהקשר לאישומים הנוגעים לתרמית המסחר, נכתב כי בין השנים 2013-2008, עובדי הבנק היו מעורבים בפעולות שנועדו להונות סוחרים ע"י ביצוע מניפולציה בחוזים עתידיים של מתכות יקרות. במספר רב של מקרים, עובדים בדסק המתכות היקרות של הבנק בניו יורק, סינגפור ולונדון נתנו הוראות לקנייה ומכירה של חוזים עתידיים במתכות יקרות, תוך כוונה לבטל את ההוראות הללו לפני הביצוע, ותוך ניסיון לגרוף רווחים ע"י הטעיית משתתפים אחרים בשוק באמצעות הפצת מידע כוזב ומטעה בנוגע לקיום של היצע וביקוש אמיתיים עבור חוזים עתידיים במתכות יקרות. 

פורסם 12-01-2021