משרד המשפטים האמריקאי הודיע ב-05.01.20 כי הושג הסדר שבמסגרתו הממשל האמריקאי יקבל לידיו 7 מיליון דולר שמקורם בנכסים איראניים מוברחים, ויעביר אותם לפיצוי אמריקאים שנפגעו בפיגועי טרור בינלאומיים. 

עפ"י ההודעה, ההסדר הושג על רקע מאמצי הממשל לאיתור ותפיסה של כ-1 מיליארד דולר שהוברחו מאיראן לחשבונות ברחבי העולם בניסיון להפר את משטר הסנקציות הבינלאומי על המדינה. מאחורי קנוניה זה עומדים שלושה אזרחים איראניים ואזרח אמריקאי, אשר פעלו להונות בנקים דרום קוריאנים, ע"י הצגת מסמכים כוזבים שנועדו ליצור מצג שווא על פעילות עסקית לגיטימית של חברות איראניות עם חברות דרום קוריאניות. בהתבסס על המסמכים הכוזבים הללו, הקושרים הצליחו להעביר באופן לא חוקי כ-1 מיליארד דולר שמקורם בנכסים איראניים מדרום קוריאה אל תוך השווקים הפיננסיים הבינלאומיים. 

בין השאר העבירו מבצעי הקנוניה כ-20 מיליון דולר אל קרן עושר סוברנית באיחוד האמירויות הערביות, בשם Ras Al Khaimah Investment Authority (RAKIA), ואל חברה בת של RAKIA בשם Ras Al Khaimah Investment Authority Georgia LLC. כספים אלה היו חלק ממקדמה ששילמו הקושרים כדי לרכוש מלון בטיביליסי, גיאורגיה. בעקבות זאת, ביוני 2020 הגישה ארה"ב בקשה לתפיסה וחילוט הכספים שהוחזקו בקרן עבור מבצעי ההונאה. 

בהודעה נכתב כי 7 מיליון הדולרים שארה"ב תקבל במסגרת ההסדר יועברו לקרן האמריקאית לפיצוי קורבנות מעשי טרור שבוצעו בתמיכת מדינות (U.S. Victims of State Sponsored Terrorism Fund). 

לקריאת ההודעה לחץ כאן

לקריאת בקשת החילוט לחץ כאן

פורסם 07-01-2021