הקונגרס האמריקאי אישר לאחרונה את חוק תקציב ההגנה הלאומי (חוק ה-NDAA), אשר כולל שינויים משמעותיים בתשתית החוקית הקיימת למניעת הלבנת הון ומימון טרור בארה"ב. החוק נתקל בתחילה בווטו של הנשיא טראמפ, שהתנגד לחלק מסעיפיו, אך ב-01.01.21 הצביע הסנאט פעם נוספת על החוק ועקף את הווטו הנשיאותי ברוב של 81-13.  

חוק זה משלב בתוכו מספר חוקים אחרים, וביניהם Anti-Money Laundering Act of 2020, אשר כולל שורת צעדים ותקנות שנועדו לעדכן את משטר מניעת הלבנת הון ומימון טרור בארה"ב. לפי מומחי מניעת הלבנת הון בארה"ב, מדובר בשינוי המשמעותי ביותר בנוף הרגולטורי בתחום זה מאז שהתקבל "חוק הפטריוט" בארה"ב בשנת 2001. בין השאר, החוק כולל את הסעיפים הבאים: 

• דרישה מחברות ותאגידים לדווח ישירות למשרד האוצר האמריקאי על נהנים סופיים במועד הקמת החברה, דבר שיגביר את יכולתן של רשויות אכיפת החוק לפעול נגד עבריינים המסתתרים מאחורי חברות קש. 

• יצירת תוכנית חדשה שתציע תגמולים והגנות לחושפי שחיתויות אשר מדווחים על אי-סדרים בתחום מניעת הלבנת הון ומימון טרור. עד היום, תוכניות דומות היו קיימות רק בתחום אכיפת עבירות על חוקי ניירות ערך. 

• הממשל האמריקאי יידרש להגדיר סדרי עדיפויות לאומיים בתחום מניעת הלבנת הון ומימון טרור, דבר שיסייע לבנקים למקד את המשאבים בתחומים בעלי עדיפות. 

• יצירת פורום חדש לדיאלוג בנושאי אבטחת מידע בתחום ה-AML בין הרגולטורים לסקטור הפרטי. יתכן שצעד זה בא בחלקו בתגובה לפרשת ההדלפה של "מסמכי FINCEN", במסגרתה נחשפו בכלי התקשורת דיווחים רבים שהועברו לרשויות האמריקאיות על פעולות חשודות במוסדות פיננסיים.

• FINCEN תידרש לנקוט צעדים לחיזוק התקשורת בין רשויות אכיפת החוק לבין הבנקים, ולדווח לקונגרס על יישום הצעדים הללו. לדברי פרשנים בארה"ב, מטרת הסעיף היא ליצור מנגנונים שיאפשרו לבנקים לקבל משוב מהרגולטור על דיווחים על פעולות חשודות. 

לקריאת החוק לחץ כאן

פורסם 07-01-2021