משרד האוצר האמריקאי פרסם לאחרונה (23.12.20) הצהרה של קבוצת העבודה הנשיאותית לשווקים הפיננסיים (President’s Working Group on Financial Markets), אשר מציגה את  הדרישות והציפיות העיקריות של הממשל האמריקאי מנותני שירותים בנכסים דיגיטליים מסוג stablecoins, לרבות בתחום מניעת הלבנת הון ומימון טרור.

נזכיר כי stablecoins הם מטבעות דיגיטליים שמתוכננים לשמור על ערך יציב ביחס למטבע ממשי (fiat currency), ובכך הם נבדלים ממטבעות וירטואליים אחרים דוגמת הביטקוין, המאופיינים בתנודתיות גבוהה. המיזם הבולט בתחום זה הוא של חברת פייסבוק, אשר מתכננת להשיק בתחילת 2021 את מטבע ה"דיאם" (לשעבר "ליברה"). 

ארגון ה-FATF הבהיר עד היום במספר הזדמנויות כי המלצות הארגון תקפות גם לגבי stablecoins, ולפיכך יש להחיל משטר מניעת הלבנת הון ומימון טרור גם על נכסים דיגיטליים מסוג זה. 

בהצהרה הנוכחית נכתב כי הממשל האמריקאי מעודד חדשנות בנוף התשלומים הדיגיטליים, לרבות הסדרי stablecoins המתבססים על הדולר, ורואה בהם פוטנציאל לשיפור היעילות, הגברת התחרות והפחתת עלויות. בד בבד, מודגש כי stablecoins נדרשים לעמוד באותן דרישות למניעת הלבנת הון ומימון טרור כמו שאר הגופים המפוקחים בארה"ב, תחת העיקרון של "same business, same risk, same rules". 

מתוקף כך, הסדרים של stablecoins נדרשים לקבל רישיון לפעילותם מ- FINCEN, ליישם תוכנית אפקטיבית למניעת הלבנת הון, לעמוד בדרישות דיווח ושמירת רישומים, ולציית לחוקי הסנקציות. בנוסף, נותני שירותים ב- stablecoins נדרשים להיות מסוגלים לזהות ולאמת את זהותם של כל הצדדים לפעולה, לרבות עבור שימוש בארנקים שאינם מנוהלים כקסטודיאן ע"י מוסד פיננסי ("unhosted wallets"). כמו כן, הציפיה הרגולטורית היא שנותני שירותים ב- stablecoins ייתנו מענה לדרישות אלה עוד לפני הצגת המוצרים לשוק. 

עוד נכתב, כי כדי לסייע להגן על משתמשי הקצה ולשמור על יציבות מוניטרית, ארה"ב עשויה להטיל הגבלות נוספות על כל stablecoin שאינו מאפשר המרה למטבע הממשי שאליו הוא מוצמד ביחס של 1:1, או שערכו מוצמד אל "סל" של מספר מטבעות ממשיים (multi-currency stablecoins). 

לקריאת המסמך לחץ כאן

פורסם 29-12-2020