הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור פרסמה אתמול (23.12.20) תקציר בעברית לדו"ח שפורסם לאחרונה ע"י ארגון ה-FATF וקבוצת Egmont בנושא הלבנת הון ומימון טרור מבוססי סחר (TBML/TBTF).

הדו"ח מצביע על העובדה שסחר ממשיך להיות תחום החשוף לפעולות הלבנת הון ומימון טרור, ומפרט אתגרים חדשים,  דוגמת הצמיחה בעסקים מקוונים, טכנולוגיות חדשות והדיגיטליזציה של ענף הסחר אשר משפיעים על התנהלות וקצב הסחר. 

התקציר בעברית נועד להנגיש את הדו"ח לכלל הגורמים הרלוונטיים במדינת ישראל ולהעלות את המודעות לסיכונים ולמגמות בתחום. בין השאר, מוצגים בו הסקטורים ובתי העסק שבסיכון מוגבר, שיטות הפעולה הנפוצות בקרב הגורמים העברייניים וכן תמצית של האמצעים ושיטות העבודה המומלצות לסיכול התופעה. בהמשך צפויים ה-FATF וקבוצת Egmont לפרסם גם רשימת דגלים אדומים אשר תסייע בזיהוי מנגנוני הסחר בהם נעשה שימוש לצורך הלבנת הון ומימון טרור.

על רקע פרסום הדו"ח ציינה ראש הרשות, ד"ר שלומית ווגמן-רטנר, כי קיימת עליה מדאיגה בניצול לרעה של מלביני הון ומממני טרור מקצועיים את ערוצי הסחר הבינלאומי, למטרת ביצוע העברות כספים בלתי חוקיות, הלבנת תוצרי פשיעה ולממן פעילות טרור. היא הדגישה כי ישראל זיהתה שימוש בערוצים אלו באמצעות חלפנים ברחבי העולם גם למטרות מימון טרור, והוסיפה כי ישנה חשיבות רבה בהגברת המודעות של הגורמים המפוקחים לתופעת פשיעה מורכבת זו, על מנת שיוכלו לזהות, להתריע ולסייע בידי רשויות האכיפה והביטחון בסיכול פעילותם של גורמי הפשיעה והטרור לניצול ערוץ זה, אשר נמשכת גם בתקופת הקורונה. 

לקריאת התקציר לחץ כאן

פורסם 24-12-2020