ארגון ה-FATF פרסם ב-16.12.20 עדכון לדוח סיכוני הלבנת הון ומימון טרור הקשורים למגפת הקורונה ולדרכים שבהם עבריינים מנצלים את המשבר ליצירת מקורות רווח חדשים. 

המסמך מעדכן את הדו"ח המקורי שפורסם ע"י ה-FATF בחודש מאי האחרון, ומציג את ההתפתחויות האחרונות בתחום, תוך שימוש במידע שנאסף מהמדינות החברות ברשת הגלובלית של ה-FATF. במסגרת זאת, מוצגים מקרי מבחן ממדינות שונות הממחישים את התפתחות הסיכונים החדשים ואת הצעדים שנקטו הרשויות במסגרת ההתמודדות עמם. המקרים הבולטים כוללים זיוף של ציוד ומוצרים רפואיים, פשעי סייבר, הונאות הקשורות להשקעה, הונאות הקשורות לפעילות עמותות, וניצול לרעה של צעדים ממשלתיים שנועדו לסייע לנפגעים הכלכליים מהמשבר. 

בעמ' 26 מוצג מקרה מבחן מישראל, אשר מתאר הונאה מסוג SIM-Swap Scam, שבה קבוצת עבריינים גנבה כ-700,000 ש"ח מעשרות קורבנות ע"י השתלטות על מספרי הטלפון הנייד שלהם, ופריצה לחשבונות הבנק שלהם תוך שימוש בסיסמאות SMS חד-פעמיות (OTPs). חלק ניכר מהקורבנות של הונאה זו היו קשישים, שבשל הסגר ומגבלות התנועה היו מרותקים לביתם ולא ביקרו בסניף הבנק שלהם, ולכן התקשו לאתר בזמן את העברות הכספים שביצעו העבריינים מחשבונות הבנק שלהם. 

המסמך חוזר על עמדת ה-FATF, לפי הרשויות והסקטור הפרטי נדרשים לנקוט גישה מבוססת סיכון שתביא למזעור סיכוני הלבנת הון ומימון טרור מבלי לשבש את השירותים הפיננסיים החיוניים והלגיטימיים, ומבלי לדחוק את הפעילות הפיננסית לערוצי פעילות בלתי מפוקחים. עוד מודגש כי רשויות הפיקוח בכל מדינה צריכות לספק הבהרות בנוגע למצבי הסיכון ברמה הלאומית ולחדד את הציפיות הרגולטוריות ביחס לדרכי ההתמודדות עם המשבר. 

לקריאת המסמך לחץ כאן

פורסם 22-12-20