היחידה למודיעין פיננסי בארה"ב (FINCEN) פרסמה לאחרונה מסמך הבהרה (Fact Sheet ) העוסק בשיתוף מידע בין מוסדות פיננסיים מכוח סעיף 314(b) של "חוק הפטריוט" האמריקאי. 

סעיף 314(b) מאפשר למוסדות פיננסיים בארה"ב לשתף מידע האחד עם השני על מנת לזהות ולדווח לממשל האמריקאי על פעולות הקשורות להלבנת הון או מימון טרור, מכוח תקנת "נמל מבטחים"  ( safe harbor provision) שמספקת להם הגנה מפני אחריות אזרחית במקרים אלה. 

לפי ההבהרות החדשות, מוסדות פיננסיים בארה"ב רשאים לשתף מידע האחד עם השני גם אם מדובר רק בחשד להלבנת הון או מימון טרור. עוד נכתב, כי מוסדות פיננסיים לא מחויבים להגיע למסקנה סופית ("conclusive determination") שאכן מדובר בפעולה חשודה, והם רשאים לשתף מידע גם אם מדובר רק בניסיון לביצוע פעולה, או בניסיון לגרום לאחרים לבצע פעולה. כמו כן, המסמך מבהיר אין הגבלה על המידע האישי המזהה שהמוסד הפיננסי מבקש לשתף, או על האמצעי שבו משותף המידע, לרבות שיתוף מידע בעל-פה. 

ראש FINCEN, Kenneth Blanco, אמר כי סעיף 314(b) הוא כלי חשוב במסגרת המאבק בעבירות פיננסיות  והשמירה על הביטחון הלאומי של ארה"ב. הוא הוסיף כי ההבהרות החדשות נותנות למענה לאי-בהירות ששררה עד כה בנוגע לשיתוף מידע במקרים פוטנציאליים של הונאות, פשעי סייבר ועבירות מקור אחרות, שהמוסד הפיננסי חושד שהן קשורות למימון טרור והלבנת הון. 

לקריאת המסמך לחץ כאן

פורסם 14-12-2020