משרד המשפטים האמריקאי הודיע לאחרונה (03.12.20) כי חברת Vitol Inc הסכימה לשלם קנס כולל של 163 מיליון דולר לרשויות הפיקוח והאכיפה בארה"ב וברזיל, כדי להסדיר אישומים בדבר תשלומי שוחד לעובדי ציבור בברזיל, מקסיקו ואקוודור. 

חברת Vitol היא אחת מחברת הגדולות ביותר בעולם לסחר באנרגיה. עפ"י הודאת החברה, בין השנים 2014-2005 היא שילמה שוחד של יותר מ-8 מיליון דולר לבכירים בחברת הנפט הממשלתית של ברזיל Petrobras. בתמורה קיבלה החברה מידע חסוי הקשור לתמחור ולמתחרים עסקיים, שאפשר לה להשיג יתרונות עסקיים ולחתום עם Petrobras על חוזים לרכישת נפט. Vitol הסתירה את מעשי השוחד באמצעות חתימה על חוזי ייעוץ פיקטיביים והנפקת חשבוניות פיקטיביות, וכן באמצעות הקמת חברה ששימשה להעברת תשלומי השוחד לאותם עובדי ציבור, דרך הפקדות בחשבונות offshore. 

בנוסף, החברה הודתה בתשלומי שוחד של 2 מיליון דולר נוספים לבכירים באקוודור ומקסיקו על מנת להשיג פעילות עסקית הקשורה לרכישה ומכירה של מוצרי נפט. בעקבות זאת, נקבע כי החברה הפרה את תקנות מניעת הלבנת הון של חוק ה-FCPA, החוק האמריקאי למניעת שוחד של עובדי ציבור זרים.  

במסגרת ההסכם עם משרד המשפטים האמריקאי, חברת Vitol Inc וחברה נוספת בקבוצה בשם Vitol SA התחייבו להמשיך ולשתף פעולה עם הרשויות בכל חקירה ותביעה הקשורה לפרשה,  לחזק את תוכניות הציות שלהן, ולדווח למשרד המשפטים על יישום תוכניות הציות. 

פורסם 09-12-2020