הבנק הנורבגי DNB ASA הודיע השבוע (07.12.20) כי הרגולטור הפיננסי במדינה שוקל להטיל על הבנק קנס של כ-400 מיליון קרונות נורבגיות (כ-45.5 מיליון דולר), בגין כשלי מניעת הלבנת הון. 

בנק DNB הינו קבוצת השירותים הפיננסיים הגדולה ביותר בנורבגיה, ושליש ממנו נמצא בבעלת ממשלתית. בהודעה נמסר כי הרשויות הודיעו לבנק על הקנס הפוטנציאלי בעקבות ממצאי ביקורת בנושאי איסור הלבנת הון שבוצעה בבנק בתחילת השנה, אך עדיין לא התקבלה החלטה סופית בנושא. לטענת הבנק, הקנס הפוטנציאלי אינו נובע מחשד למעורבות ספציפית של הבנק במקרי הלבנת הון, אלא בגין אי-נאותות של הציות לכללי וחוקי מניעת הלבנת הון במדינה. עוד נכתב בהודעת הבנק, כי DNB נקט צעדים נרחבים והשקעות ניכרות בשנים האחרונות כדי לשפר את הציות לתקנות מניעת הלבנת הון בנורבגיה. 

על רקע זה, ארגון OCCRP (מיזם דיווח ושיתוף פעולה של מספר גורמי חקירה ועיתונות עצמאיים במזרח אירופה ומרכז אסיה) ציין כי שמו של הבנק נקשר לשערוריית שוחד המכונה " Fishrot", שמאחוריה עמדה אחת מחברות הדייג הגדולות ביותר באיסלנד, Samherji. שערורייה זו התעוררה בשלהי 2019, לאחר שעובד לשעבר של Samherji הדליף מסמכים החושפים לכאורה כי החברה שיחדה לכאורה בכירים בנמיביה בתמורה לרכישת מכסות דיג במדינה. לפי אותם דיווחים, הבנק היה מעורב לכאורה בהעברת כספי השוחד לאותם בכירים. 

פורסם 09-12-2020