רשויות האכיפה בארה"ב ובאירופה הודיעו אתמול (02.11.20) על מבצע משולב רחב היקף נגד Money Mules, שנועד לסכל פעילות של רשתות המסייעות לעבריינים בהעברות כספים שמקורם בהונאות.  

נזכיר כי Money Mules הם יחידים המסייעים – ביודעין או שלא ביודעין - למבצעי ההונאות ע"י קבלת הכספים מקורבנות ההונאה והעברתם לחשבונות מארגני ההונאה, שנמצאים במקרים רבים במדינה אחרת. במקרים רבים ה- Money Mulesאינם מודעים לממד העברייני בפעילותם, ומתפתים להיענות להצעות עבודה פיקטיביות באמצעות האימייל או המדיה החברתית, שמציעות להם להרוויח "כסף קל" בתור "סוכני העברות כספים" (money transfer agents).  

לפי הודעת משרד המשפטים האמריקאי, הרשויות בארה"ב פעלו בחודשיים האחרונים נגד יותר מ-2,300 Money Mules, בין אם באמצעות מכתבי אזהרה על כך שהם מסייעים להונאה ועלולים לסבול מהשלכות במישור האזרחי או הפלילי, ובין אם באמצעות מעצרים והגשת כתבי אישום, וזאת במקביל לתפיסת כספים ונכסים שהוחזקו ע"י Money Mules.  השנה הפעילות התמקדה ב- Money Mules המעורבים במגוון רחב של עבירות, לרבות הונאת לוטו, הונאות על רקע רומנטי, הונאות של התחזות לגורמים ממשלתיים, הונאת אי-מייל עסקי או הונאת CEO. מרבית הקורבנות בהונאות אלה הם קשישים או אוכלוסיות מוחלשות ופגיעות אחרות. 

באירופה, רשויות אכיפת החוק ב-26 מדינות וארגון Europol פרסמו את התוצאות של ה- European Money Mule Action (EMMA) שבוצע בסיוע של פדרציית הבנקאות האירופית, האינטרפול וחברת Western Union. במסגרת המבצע, זוהו יותר מ-4,000 money mule , לצד יותר מ-200 מגייסים, ובוצעו מעצרים של 422 יחידים, תוך סיוע של יותר מ-500 בנקים ומוסדות פיננסיים. עוד נמסר, כי זוהו כ-5,000 פעולות פיננסיות שבוצעו ע"י Money Mules, ונמנע אובדן פיננסי של העברות שמקורם בכספי עבירה בשווי של יותר מ-33 מיליון אירו. 

פורסם 03-12-2020