הבנק המרכזי של איחוד האמירויות הערביות הודיע לאחרונה (24.11.20) כי החל מהחודש הבא יחל לנקוט צעדים נגד רשתות Hawala הפועלות במדינה ללא רישיון. 

נזכיר, כי מערכות Hawala משמשות להעברות כספים אלטרנטיביות מחוץ לערוצי בנקאות המסורתית, ע"י העברת כספים מבלי שתתבצע העברה ישירה בין השולח והמקבל, ולפיכך מקשות על איתור היעד והמקור של הפעולה הפיננסית, מה שהופך אותן לערוץ אטרקטיבי למממני טרור ומבצעי עבירות נוספות. מערכת זו נפוצה בארצות ערב, לצד מדינות אחרות דוגמת הודו, פקיסטאן, מזרח ודרום אפריקה ודרום אסיה. סוכני המערכת (“Hawaladars”) מחזיקים יתרות שוטפות אצל סוכנים במדינות אחרות, ואילו החשבונות בין הסוכנים נסלקים באמצעות העברות הדדיות, חשבונות בנק, העברות פיזיות של מזומנים, ובמקרים מסוימים דרך מניפולציה בחשבוניות או הברחות. 

בחודש אפריל 2020 פרסם ה-FATF דו"ח הערכה מקיף על יישום הסטנדרטים הבינ"ל בתחום מניעת הלבנת הון ומימון טרור באיחוד האמירויות. במסגרת דו"ח זה הודגש כי פעילותם של ה- Hawaladars  במדינה מהווה את אחת החולשות המרכזיות במשטר מניעת הלבנת הון ומימון טרור של איחוד האמירויות. לפי הדו"ח, נכון לסוף 2018 פעלו במדינה ברישיון רק שבעה Hawaladars, בעוד שמרבית מפעילי ה- Hawala פעלו מחוץ למשטר הרגולטורי, מה שגרם ל-FATF להציב את כל נותני שירותי העברות הכספים במדינה בקטגוריה של סיכון גבוה. 

עוד טרם פרסום הדו"ח, ביצעה איחוד האמירויות ב-2019 שינוי רגולטורי שנועד להבטיח כי Hawaladars רשומים ומפוקחים תחת משטר זהה לזה של נותני שירותי העברות כספים אחרים. במסגרת זאת, הבנק המרכזי של איחוד האמירויות הפיץ חוזר המטיל חובת רישום על נותני שירותי Hawala, והקציב להם לעשות זאת עד לתאריך 02.12.20. לפי הודעת הבנק המרכזי שפורסמה כעת באמצעי התקשורת של האמירויות, לאחר תאריך זה הוא ינקוט את הצעדים הרגולטוריים העומדים לרשותו במסגרת החוק, החל מקנסות ומאסרים ועד סגירת רשתות בלתי חוקיות. עוד מסר הבנק המרכזי, כי הסדרת פעילות Hawala היא מרכיב חשוב במאמציו לשקיפות סקטור העברות הכספים במדינה, ולהתאמת תהליכי הדיווח לסטנדרטים הבינלאומיים בתחום מניעת הלבנת הון ומימון טרור. 

פורסם 26-11-2020