היחידה למודיעין פיננסי בארה"ב (FINCEN) הודיעה לאחרונה (05.11.20) על הארכת צווי הדיווח הגיאוגרפיים שהטילה על חברות העוסקות בביטוח שטרי קניין (Title Insurance Companies) ב-12 אזורי מטרופולין מרכזיים, כחלק ממאמצי הרשויות בארה"ב להיאבק בהלבנת הון בסקטור הנדל"ן.  

נזכיר כי בשנת 2016 החלה FINCEN לחייב חברות ביטוח שטרי קניין לדווח על זהות הנהנים הסופיים העומדים מאחורי ישויות משפטיות אשר רוכשות נדל"ן בעסקאות ללא הלוואה בנקאית או מימון חיצוני דומה באזורים המוגדרים. זאת, לנוכח החשש שיחידים המבקשים להלבין הון שחור, לרבות אנשי ציבור זרים או גורמי פשיעה בינ"ל, מבצעים עסקאות בהיקף של מיליוני דולרים לרכישת נדל"ן למגורים בערים מרכזיות בארה"ב, באמצעות שימוש בחברות קש שנועדו להסתיר את זהותם. עסקאות נדל"ן מסוג זה מתבצעות, במלואן או בחלקן, תוך שימוש במזומן, בצ'קים, המחאות נוסעים, העברות כספים או שימוש במטבעות וירטואליים. 

מאז אותו מועד, FINCEN האריכה שוב ושוב את תחולת הצווים, הרחיבה אותם לאזורים נוספים והפחיתה את סף הדיווח הכספי, כך שכיום חובת הדיווח חלה בעסקאות נדל"ן בשווי של 300,000 דולר ומעלה, במחוזות מסוימים שנמצאים באזורים הבאים: בוסטון; שיקגו; דאלאס; הונולולו; לאס וגאס; לוס אנג'לס; מיאמי; העיר ניו יורק; סן אנטוניו; סן דייגו; סן פרנסיסקו; וסיאטל. 

כעת הוארכו כאמור הצווים פעם נוספת, עד לתאריך 04.05.21. בעבר FINCEN ציינה כי כ-30% מכלל העסקאות שכוסו ע"י הצווים כללו נהנה סופי או נציג מטעם רוכש הנכס שכבר הועבר לגביו בעבר דיווח על פעולה חשודה, דבר שאימת את חששות הרגולטורים בארה"ב בנוגע לשימוש בחברות קש למטרות קניית נדל"ן בעסקאות ללא מימון בנקאי.

פורסם 12-11-2020