המשרד לפיקוח על נכסים זרים במשרד האוצר האמריקאי (OFAC) פרסם ב-30.10.20 מדריך (Advisory) אשר מזהיר מפני הסיכונים הנובעים ממסחר ביצירות אמנות שמקורן בגורמים מוכרזים. 

לפי OFAC, עסקאות קנייה ומכירה של יצירות אמנות יקרות ערך עלולות לשמש ככלי בידי יחידים מוכרזים המנסים להשיג גישה לשוק האמריקאי ולמערכת הפיננסית. מאפיינים מסוימים של שוק האמנות, לרבות ניידות גבוהה, היעדר שקיפות ורמה גבוהה של אנונימיות וחשאיות, הופכים אותו לאטרקטיבי עבור מבצעי עבירות פיננסיות ומפרי סנקציות. לעתים קרובות, נעשה שימוש בחברות קש ומתווכים במסגרת עסקאות קנייה ומכירה של יצירות אמנות בעלות ערך רב, וערוצים אלה לשמירה על אנונימיות מאפשרת ליחידים מוכרזים ולגורמים בלתי חוקיים אחרים להסתיר את זהותם האמיתית מהמשתתפים בשוק האמנות. 

במדריך מתוארים מספר דוגמאות למלביני הון וגורמים המממנים טרור באמצעות סחר ביצירות אמנות. אחד מאלה הוא סוחר היהלומים ואספן האמנות הלבנוני Nazem Said Ahmed, שאוסף האמנות שלו נאמד בעשרות מיליוני דולרים. Ahmed, שהוכרז בשל הסיוע הפיננסי שלו לחיזבאללה, השקיע חלק מכספיו ברכישת יצירות אמנות, בניסיון לעקוף את הסנקציות האמריקאיות על נכסיו, והוא פתח גלריה לאמנות בביירות בתור חזית להלבנת כספים. בנוסף, מוזכר הדו"ח של הסנאט האמריקאי בנושא הלבנת הון באמצעות חפצי אומנות מחודש יולי 2020, שבו מתואר כיצד האוליגרכים הרוסים המוכרזים ארקדי ובוריס רוטנברג קשורים לחברות קש המעורבות ברכישות יצירות אמנות יקרות ערך. גם צפון קוריאה מוזכרת כמי שמנצלת ערוץ פעילות זה לעקיפת הסנקציות, ע"י ייצוא פסלים למדינות זרות בשווי של עשרות מיליוני דולרים. 

לנוכח סיכונים אלה, המדריך קורא לשחקנים הלוקחים חלק בשוק האמנות, לרבות גלריות, מוזיאונים, אספני אמנות פרטיים ובתי מכירה פומבית, לקיים תכנית ציות מבוססת סיכון כדי למזער את החשיפה לביצוע עסקאות שבהן מעורבים יחידים מוכרזים, לרבות באמצעות ביצוע בדיקות נאותות מתאימות. עוד מודגש, כי כל עסקה הקשורה ליצירת אמנות שליחיד מוכרז יש עניין בה, עלולה לגרור עיצומים מצד OFAC על הצדדים המעורבים בה. 

פורסם 04-11-2020