משרד המשפטים האמריקאי הודיע ב-22.10.20 כי הבנק האמריקאי Goldman Sachs וחברת הבת שלו במלזיה חתמו על שורת הסדרים עם רגולטורים ורשויות אכיפת החוק בארה"ב ובמדינות נוספות, שבמסגרתם הודה הבנק במעורבות בתשלום שוחד של יותר מ-1 מיליארד דולר לעובדי ציבור בכירים במלזיה ובאבו דאבי, תוך חבירה לאישים מושחתים במלזיה שגנבו את הכספים מקרן פיתוח ההשקעות המלזית 1MDB. 

לפי ההסכמים, Goldman Sachs ישלם קנס כולל של 2.9 מיליארד דולר, אשר 1.6 מיליארד מתוכו ישולמו לרשויות האכיפה מחוץ לארה"ב, לרבות בריטניה, סינגפור ומלזיה. מדובר בקנס הגבוה ביותר שהוטל עד היום בגין הפרת החוק האמריקאי למניעת שוחד של עובדי ציבור זרים (חוק ה-FCPA). 

בשנים 2013-2012, Goldman Sachs ארגן שלוש הנפקות אג"ח שגייסו 6.5 מיליארד דולר עבור קרן פיתוח ההשקעות המלזית 1MDB, שהוקמה כדי ליישם יוזמות אסטרטגיות לפיתוח כלכלי עבור מלזיה. לפי הודאת הבנק, מנהלים בכירים של הבנק בדרום מזרח אסיה קשרו קשר עם איש העסקים המלזי, Low Taek Jho שהיה ממקורבי ראש ממשלת מלזיה לשעבר ועמד מאחורי מעילת הענק של הקרן, וסייעו לו ולשותפים נוספים במעילה להסיט יותר מ-1 מיליארד דולרים מהכספים שגויסו בהנפקה, וזאת למטרת תשלום שוחד לבכירים במלזיה ובאבו דאבי. הפעילות שביצע הבנק עבור 1MDB, שכללה גם את העסקתו כיועץ ברכישות משאבי אנרגיה, הניבה לו שכר טרחה של מאות מיליוני דולרים, והוא הגדיל כתוצאה ממנה את הנוכחות שלו בדרום-מזרח אסיה.

חלק מהגורמים שאליהם הועבר השוחד הם עובדי ציבור רמי דרג בממשלת מלזיה, גורמים בקרן העושר הממשלתית של אבו דאבי - International Petroleum Investment Company (IPIC), וגורמים בחברה ממשלתית נוספת באבו דאבי בשם Aabar Investments PJS . 

למרות שפונקציית הבקרה של הבנק ידעה שכל עסקה ופעולה פיננסית שבה מעורב Low מציבה סיכון משמעותי לבנק, לא ננקטו צעדים סבירים מצד הבנק כדי למנוע את מעורבותו של Low בפעולות שביצע הבנק עבור הקרן. בנוסף, הבנק התעלם מ"דגלים אדומים" במהלך בדיקות הנאותות שבוצעו סביב ההנפקה של 1MDB, או שההתרעות טופלו למראית עין בלבד, על מנת לאפשר את המשך הפעילות העסקית של Goldman Sachs מול 1MDB. 

החלטות הרגולטורים ביחס לגולדמן זאקס התבססו על מספר גורמים, בהם: הכשל של הבנק לדווח מיוזמתו על המעשים; חומרת העבירות, שכללו מעורבות של עובדים בכירים בתוך הבנק שהתעלמו מדגלים אדומים משמעותיים; המעורבות במעשי השוחד של חברות בנות רבות של הבנק ברחבי העולם; סכום השוחד שהגיע ל-1.6 מיליארד דולר; וכן רמת הבכירות של מקבלי השוחד, שכללו לפחות 11 עובדי ציבור זרים.

להסכם עם משרד המשפטים האמריקאי לחץ כאן

פורסם 27-10-20