המשרד לפיקוח על נכסים זרים במשרד האוצר האמריקאי (OFAC) הודיע השבוע (20.10.20) כי חתם על הסדר עם חברת האחזקות Berkshire Hathaway Inc, שנמצאת בשליטת איש העסקים והמיליארדר וורן באפט, שבמסגרתו תשלם החברה קנס של כ-4.1 מיליון דולר בעקבות עסקאות סחר וייצוא אסורות מול איראן. 

Berkshire הינה הבעלים של חברת IMC, אשר מחזיקה בחברות בת במקומות שונים בעולם, שעוסקות בין השאר בייצור כלי חיתוך לתעשייה. אחת מחברות הבת של IMC הינה החברה הטורקית Iscar Kesici Takim Ticareti ve Imalati Limited Sirket ((“Iscar Turkey”. 

לפי הודעת OFAC, למרות ש- Iscar Turkey הייתה מודעת היטב לתקנות הסנקציות האמריקאית נגד איראן, היא ביצעה שורת עסקאות בין השנים 2016-2012 שיעדן הסופי היה משתמשי קצה באיראן. סה"כ ביצעה החברה 144 הזמנות שנשלחו לאיראן, בשווי כולל של כ-383 אלף דולר, תוך שחלק ממשתמשי הקצה היו ישויות ממשלתיות איראניות.  

כדי לטשטש את הקשר שלה לפעילות הייצוא לאיראן, החברה התקשרה עם שני מפיצים טורקיים, ואלה שימשו בפועל כגורם מתווך בין החברה למשתמשי הקצה האיראניים. המפיצים הטורקיים, בתורם, יצרו הסדרים עם חברות טורקיות אחרות כדי להנפיק חשבוניות פיקטיביות, שייצרו את הרושם שהציוד נשלחו לחברות טורקיות אחרות במקום לאיראן. 

במקביל, Iscar Turkey ומנהליה הבכירים פעלה כדי להסתיר את הסחר האסור עם איראן מחברת האם שלה. פעולות ההסתרה כללו שימוש בכתובות אימייל פרטיות כדי לעקוף את מערכת האימיילים הארגונית, שימוש בשמות פיקטיביים של משתמשי הקצה במערכת ההזמנות של החברה, ומסירת אינפורמציה כוזבת לעובדי הציות בחברה.  

בסופו של דבר התגלו ההפרות, כאשר חרף מאמצי ההסתרה Berkshire גילתה על ההפרות באמצעות מידע אנונימי שקיבלה. במסגרת קביעת גובה הקנס התחשב OFAC בעובדה ש-Berkshire דיווחה ל-OFAC מיוזמתה על ההפרות, שיתפה פעולה עם החקירה, ונקטה צעדים מתאימים בתגובה להפרות, לרבות החלפת העובדים המעורבים וחיזוק תהליכי הציות בקרב חברות הבת הזרות שלה.  

בהודעת OFAC נמסר כי המקרה ממחיש את החשיבות שיש לנקיטת צעדים מסוימים בתחום הציות, בנסיבות המתאימות, לרבות: ביצוע בדיקות נאותות מתאימות ביחס לחברות בת או צדדים נגדיים אשר נמצאים בסיכון להפרת סנקציות, בהתבסס על גורמים דוגמת מיקום גיאוגרפי, לקוחות, מוצרים ושירותים; וכן וידוא מהימנות זהותם של משתמשי קצה ורישומים הקשורים למוצרים הנשלחים באמצעות צדדים שלישיים, במיוחד כאשר יש "דגלים אדומים" שמצביעים על מעורבות פוטנציאלית של מדינות או ישויות תחת סנקציות.  

פורסם 22-10-2020