משרד המשפטים האמריקאי הודיע לאחרונה (15.10.20) על הגשת כתב אישום נגד 14 יחידים החברים בארגון הפשיעה הבינלאומי QQAAZZ, שהלבינו כספים עבור עברייני סייבר מכל רחבי העולם. 

על פי כתב האישום, ארגון QQAAZZ הלבין עשרות מיליוני דולרים שנגנבו מקורבנות של פשעי סייבר מאז שנת 2016. הארגון פתח וניהל מאות חשבונות בנק פרטיים ועסקיים במוסדות פיננסיים ברחבי העולם, שאליהם הועברו הכספים שנגנבו ע"י עברייני הסייבר.  לאחר מכן, הכספים הועברו לחשבונות אחרים בשליטת QQAAZZ ולעתים הומרו למטבעות וירטואליים תוך שימוש בשירותי " tumbling" שנועדו להסתיר את מקור הכספים האמיתי,  בתמורה לעמלה של 40%-50% ע"י חברי הארגון.  

הפעילות בחשבונות הבנק של הארגון בוצעה תוך שימוש במסמכי זיהוי אמיתיים ומזויפים כאחד, של פולין ובולגריה, לצורך הקמת עשרות חברות קש ללא כל פעילות עסקית לגיטימית. באמצעות המסמכים הללו נפתחו חשבונות בנק עסקיים על שם חברות קש באינספור מוסדות פיננסיים ברחבי העולם, כך שלרשות חברי הארגון עמדו מאות חשבונות בנק שהיו זמינים לקבלת הכספים הגנובים. 

כתב האישום הוגש בתיאום עם רשויות אכיפת חוק במספר רב של מדינות באירופה ועם סוכנות אכיפת החוק האירופית Europol. במקביל, בוצעו חיפושים ומעצרים במדינות רבות באירופה, לרבות בולגריה, בריטניה, ספרד, איטליה, בלגיה ולטביה. עוד נמסר, כי במסגרת המבצע נתפסה גם רשת לכריית ביטקוין בבולגריה הקשורה לארגון QQAAZZ. 

פורסם 19-10-2020