הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור פרסמה היום (19.10.20) מדריך המרכז מגמות וטיפולוגיות בולטות להלבנת הון על רקע משבר הקורונה, לצד נתונים סטטיסטיים על תופעות הפשיעה מאז פרוץ המשבר.  

במדריך מפורטות תופעות שונות החשודות כהונאות הקשורות לקורונה, כפי שעולה מדיווחי הגופים הפיננסיים בארץ ובעולם, לרבות: שיווק בארץ ובחו"ל של ציוד הגייני/רפואי מזויף או שאינו קיים, הונאות סייבר והונאת הרשויות במטרה לקבל במרמה מענקי קורונה.  כמו כן, זוהתה עלייה משמעותית בפעילות בשוק האפור וכן של זירות סוחר, שעלולה להיות מנוצלת על ידי גורמי פשיעה להלבנת הון. בנוסף, עולה מהדיווחים כי גורמים עבריינים מנצלים את התקופה לפעילות הלבנת הון שקשה לבצעה בימי שגרה, כגון משיכות והפקדות מזומנים מוגברות, תוך נימוקן כפעילות הנובעות מהקורונה. 

חלק ניכר מהדיווחים הבלתי רגילים המועברים לרשות הצביעו על פעילות שאינה תואמת לפרופיל בעל החשבון. כך, למשל, הועבר דיווח בנוגע לאזרח שנזקק לקצבאות ביטוח לאומי מדי חודש, ובמקביל החל לשווק מסיכות מגן לחו"ל במאות אלפי שקלים. עוד מתואר במדריך מקרה מבחן מארה"ב, שבו משרד המשפטים האמריקאי חשף וסיכל לאחרונה ניסיון של אחד מאנשי הכספים הפועלים עבור ארגון דאע"ש לשווק באמצעות האינטרנט מסיכות פנים מדגם N-95, תוך טענה כוזבת כי הן קיבלו אישור של ה FDA  (מינהל המזון והתרופות האמריקאי). 

בנוסף, המסמך מפרט רשימת "דגלים אדומים" שעשויים להעיד על הלבנת הון הקשורה לקורונה, לרבות דגלים העוסקים בשינויים בדפוסי ההתנהגות של הלקוחות, הונאות סייבר וניסיונות התחזות, והעברות כספים. 

בחלקו האחרון כולל המדריך מספר המלצות בנוגע להעברת דיווחים בלתי רגילים, כגון שילוב של ביטויי מפתח עם המילים "קורונה" או "הונאה ומרמה" במקרים הרלבנטיים. כמו כן, הרשות מבקשת להגביר ערנות סביב פעילות פיננסית של חברות קטנות-בינוניות שנקלעו למשבר כתוצאה מהקורונה, על רקע החשש שגורמים עברייניים ינצלו את הקשיים אליהן נקלעו.

לעיון במדריך לחץ כאן (למנויי אמנט). 

פורסם 19-10-2020