המשרד לפיקוח על נכסים זרים במשרד האוצר האמריקאי (OFAC) חתם לאחרונה על הסכם עם חברת Keysight Technologies Inc, שבמסגרתו החברה תשלם קנס של כ- 473,000 דולר בעקבות הפרת תקנות הסנקציות על איראן ע"י אחת מחברות הבת שלה. 

חברת Keysight הינה חברה אמריקאית המייצרת ציוד ניסוי ומדידה עבור תעשיית הרשתות האלחוטיות. בשנת 2015 רכשה Keysight חברה זרה מפינלנד בשם Anite Finland OY, שבמסגרת עסקיה קיימה פעילות מסחרית עם לקוחות באיראן. במסגרת הסכם הרכישה התחייבה Anite לחדול מפעילות מסחרית מול מדינות תחת סנקציות, אך למרות זאת המשיכה לבצע מכירת ציוד למשתמשי קצה באיראן, שהכיל רכיבים מתוצרת אמריקאית, תוך הסתרת הפעילות מחברת האם החדשה. בין השאר, עובדי Anite השמיטו תכתובות שכללו התייחסות לאיראן, או שינו את האזכורים לאיראן באימיילים ותכתובות ל"איחוד האמירויות הערביות", על מנת לטשטש את היעד הסופי של הציוד. 

בהודעת OFAC נקבע כי מנהלים בכירים ב-Anite ידעו על ההפרות ולקחו בהן חלק פעיל, וכי הן פגעו משמעותית במימוש יעדי הסנקציות על איראן. עם זאת, במסגרת ההחלטה על גובה הקנס התחשב OFAC בכך ש- Keysight דיווחה על ההפרות מיוזמתה לאחר שגילתה עליהן, פיטרה את העובדים המעורבים בהן ושילבה את תכנית הציות לסנקציות של Anite במסגרת תכנית הציות של חברת האם, כדי להדק את הפיקוח והבקרה עליה.  

עוד נכתב, כי המקרה ממחיש את היתרונות שיש ליישום בקרות פרו-אקטיביות ומתמשכות בחברות זרות הנרכשות ע"י חברות או יחידים אמריקאים, במיוחד במקרים בהם אותן חברות זרות מקיימות פעילות מול מדינות תחת סנקציות טרם רכישתן. בנסיבות אלה, כחלק מגישה מבוססת סיכון, הבעלים האמריקאיים נדרשים להעריך את החשיפה של חברת הבת הזרה לסיכונים של הפרת סנקציות, ולוודא יישום בקרות למזעור הסיכון. 

פורסם 30-09-2020