ארגון ה-APG, שהינו הארגון הבינ"ל למניעת הלבנת הון אשר מאגד את רוב מדינות מזרח אסיה, המזרח הרחוק ואוסטרליה, פרסם לאחרונה (17.09.20) את דו"ח הטיפולוגיות השנתי של הארגון לשנת 2020. 

הדו"ח כולל עדכונים על מגמות קיימות ומתפתחות של סיכוני הלבנת הון ומימון טרור, פרויקטים של הארגון ושל ה-FATF הקשורים לחקר טיפולוגיות של הלבנת הון ומימון טרור, וכן מקרי מבחן ואינדיקטורים שתועדו ע"י יחידות המודיעין הפיננסי של המדינות החברות ב-APG. מקרי המבחן מתמקדים, בין השאר, בשימוש במטבעות וירטואליים, שימוש בנותני שירותי העברות כספים למטרות הלבנת הון, הלבנת הון מבוססת מסחר, הלבנת כספים שמקורם בעבירות מס, ועוד. 

השנה הדו"ח כולל פרק מקדים אשר סוקר את השפעת מגפת הקורונה על מגמות הלבנת הון ומימון טרור באזור אסיה-פסיפיק. לפי הדו"ח, העבירות הבולטות הקשורות לנגיף באזור גיאוגרפי זו כוללות גיוס תרומות לעמותות פיקטיביות לטובת נפגעי הנגיף; התחזות ליצרנים ומפיצים של ציוד מיגון רפואי; וגניבת זהותם של יחידים ועסקים באמצעים אלקטרוניים על מנת להתחזות אליהם ולגרוף כספי סיוע ממשלתי. 

בפרק 5, במסגרת סקירת מקרי מבחן להלבנת הון שמקורה בעבירות מס, מתוארת בין השאר טיפולוגיה של "phoenixing" – שבה בעלים של עסק או חברה מקים חברה חדשה, על מנת להמשיך את פעילותה העסקית של חברה שפורקה באופן מכוון כדי להימנע מתשלום חבות המס שלה. במקרה הנדון (עמ' 47) מתואר כיצד בעלים של חברת כוח אדם הביא לפירוקה פעם אחר פעם, על מנת להימנע מדיווח ותשלום מס, תוך שהוא מרחיק עצמו מהחברות החדשות שהוקמו באמצעות הצגת קרובי משפחה ומקורבים כמנהלי החברה הבכירים. בהקשר זה, המסמך מצביע על מסמך האינדיקטורים של AUTRAC מאוקטובר 2019, המתאר בהרחבה דגלים אדומים לטיפולוגיה זו ("Illegal Phoenix Activity Indicators").

לקריאת הדו"ח לחץ כאן (למנויי אמנט). 

פורסם 22-09-2020