אתר העיתון Wall Street Journal פרסם ב-18.08.20 מאמר הסוקר את מגמת השותפויות בין הסקטור הפיננסי הפרטי לממשלות במדינות שונות, אשר מוקמות במטרה לסייע באיתור מקרי הלבנת הון ומימון טרור.  

עפ"י המאמר, שותפויות מסוג זה הוקמו במהלך חמש השנים האחרונות במטרה לייעל את תהליכי הדיווח על פעולות חשודות, לאור העובדה שהיצף הדיווחים המועבר ע"י הגופים הפיננסיים לרשויות מקשה עליהן לתת בזמן אמת משוב אפקטיבי לבנקים. השתתפות של בנקים בשותפויות מסוג זה הינה וולנטרית, תוך שבמקביל עליהם להמשיך ולעמוד בחובות הרגולטוריות במסגרת משטר מניעת הלבנת הון. 

המאמר מצטט נתונים של קבוצת מחקר בריטית בשם Future of Financial Intelligence Sharing (FFIS), לפיה קיימות כיום שותפויות של חילופי מידע בכמעט 20 מדינות, אשר מאפשרות לקיים דיאלוג דו-כיווני במקרה של חשד לעבירות פיננסיות. מודל הפעילות של שותפויות אלה משתנה ממדינה למדינה, כשבחלקן המיקוד הוא במידע אסטרטגי כללי המועבר לסקטור הפיננסי, דוגמת דפוסי פעולות פיננסיות או אינדיקטורים הקשורים לפשעים מסוימים, בעוד שבמדינות אחרות יש דגש על העברת מידע טקטי, לרבות שמות יחידים וחברות, ומידע רגיש אחר הקשור לפעולות ספציפיות, חשבונות בנק או תיקי חקירה.  

בריטניה הייתה המדינה הראשונה שהקימה שותפות של חילופי מידע בשנת 2015, במסגרת כוח משימה משותף למודיעין פיננסי בנושאי הלבנת הון (Joint Money Laundering Intelligence Taskforce). יוזמה זו הביאה לאיתור של יותר מ-56 מיליון פאונד בפעולות חשודות, תרמה ל-210 מאסרים וסייעה למיצוי הליכים ב-750 תיקי חקירה. לצד בריטניה, המודלים המתקדמים ביותר כיום הם של אוסטרליה והולנד, בהן פועלים צוותים משותפים של אנליסטים מטעם היחידות הממשלתיות למודיעין הפיננסי ונציגי מוסדות פיננסיים. 

אחד הקשיים שבהם נתקלות שותפויות אלה היא העובדה שמדובר בצוותים הפועלים ברמה הלאומית, בעוד שעבירות פיננסיות רבות מתבצעות באופן חוצה גבולות. קשיים משפטיים נוספים מתעוררים בשל חוקי הגנת הפרטיות, שמונעים מבנקים במדינות רבות לשתף מידע האחד עם השני. 

כדי להתגבר על כך, כמה מדינות בוחנות דרכים שיאפשרו חילופי מידע ישירים יותר בין בנקים, לרבות באמצעות טכנולוגיה ששומרת על האנונימיות של פרטי הלקוח. פעולה אפשרית נוספת היא תיקוני חקיקה שיספקו לבנקים הגנת "נמל מבטחים" (safe harbor), באופן שיאפשר להם לשתף מידע פיננסי. המאמר מצביע בהקשר זה על "חוק הפטריוט" האמריקאי, שנחקק ב-2001 בתגובה לפיגועי ה-11 בספטמבר ומאפשר לבנקים בארה"ב לשתף מידע מסוים.  

לקריאת המאמר לחץ כאן

פורסם 19-08-2020