בנק Goldman Sachs הודיע ב-24.07.20 כי חתם על הסכם עם ממשלת מלזיה, שנועד לשים קץ לכל להליכים הפליליים והרגולטוריים שמתנהלים במלזיה נגד הבנק בפרשת הלבנת ההון של קרן ההשקעות המלזית הממשלתית 1MDB. בתמורה לסיום ההליכים ישלם הבנק לרשויות במלזיה סכום כולל של 3.9 מיליארד דולר.  

נזכיר, כי בכירים ב-1MDB וגורמי רמי דרג במלזיה הואשמו במעילת ענק בהיקף של יותר מ-4.5 מיליארד דולרים בין השנים 2015-2009, שנועדו במקור לפרויקט פיתוח של הקרן. נגד הקרן ואישים הקשורים אליה נפתחו חקירות במספר מדינות, ומשרד המשפטים האמריקאי אף הצליח להביא לתפיסת נכסים בשווי של יותר מ-1 מיליארד דולרים הקשורים להלבנת ההון בפרשה.  

גם נגד Goldman Sachs נפתחו חקירות במספר מדינות, בנוגע למעורבותו בעסקאות שנעשו עם 1MDB. הדיווחים בנושא התמקדו בין השאר בהנפקת אג"ח שהבנק סייע לקרן להוציא לפועל בשווי של 6.5 מיליארד דולר, הנפקה אשר הניבה ל- Goldman Sachs שכר טרחה של קרוב ל-600 מיליון דולר. ב-2016, הרשות המוניטרית של סינגפור קבעה כי ראש השלוחה המקומית של Goldman Sachs בסינגפור הציג מצג שווא לפיו הבנק ביצע בדיקת נאותות על איש העסקים המלזי Low Taek Jho, שהיה ממקורבי ראש ממשלת מלזיה לשעבר ועמד מאחורי מעילת הענק של הקרן, למרות שבפועל לא בוצעו הבדיקות הנדרשות. 

ההסכם הנוכחי מביא כאמור לידי סיום את ההליכים שהתנהלו נגד הבנק במלזיה. עם זאת, בהודעת הבנק נמסר כי ההסכם אינו מסדיר את שאר החקירות הממשלתיות והרגולטוריות התלויות ועומדות נגדו בפרשת 1MDB. 

פורסם 28-07-2020