המחלקה לשירותים פיננסיים במדינת ניו-יורק (ה-DFS) הודיעה לאחרונה (07.07.20) כי חתמה על הסדר עם הבנק הגרמני דויטשה בנק, שבמסגרתו הוטל על הבנק קנס של 150 מיליון דולר בגין כשלי ציות הקשורים לשירותי בנקאות קורספונדנטית שסיפק דויטשה בנק לבנקים זרים בסיכון גבוה, ובפרט: השלוחה האסטונית של הבנק הדני Danske Bank (Danske Estonia) ובנק FBME (ששימש כחברה בת קפריסאית של הבנק הפדרלי של לבנון). כמו כן, הבנק נקנס בגין כשלי ציות הקשורים לשירותים שסיפק לג'פרי אפשטיין. 

עפ"י קביעת ה-DFS, בכל אחד מהמקרים הללו דויטשה בנק כשל לנטר בצורה נאותה את פעילותם של הלקוחות שהבנק עצמו קבע כי הם נמצאים בסיכון גבוה. במקרים של Danske Estonia ו- FBME, נקבע כי דויטשה בנק כשל לנטר את הפעולות של לקוחות הבנקים הזרים, בהתייחס לפעילות הקורספונדנטית והסליקה שלהם בדולרים. 

עוד צוין, כי Danske Estonia, אשר עומד במוקד אחת משערוריית הלבנת ההון הגדולות ביותר בשנים האחרונות, סבל מכשלים אינהרנטיים בבקרות שלו, אשר הובילו לכך שסכומים משמעותיים הועברו לאוליגרכים רוסים. במהלך הקשרים ארוכי השנים בין דויטשה בנק ל- Danske Estonia, הבנק קיבל התרעות חוזרות ונשנות על הכשלים הללו, ואף סיווג את Danske ברמת הסיכון הגבוהה ביותר האפשרית, אך כשל לנקוט צעדים נאותים כדי למנוע ממנו להעביר מיליארדי דולרים באמצעות החשבונות של דויטשה בנק בניו יורק.  

באופן דומה, דויטשה בנק כשל לפעול בתגובה לדגלים אדומים שנגעו לקשרי הבנקאות הקורספונדנטית שלו עם בנק FBME, למרות שהנ"ל סווג על ידו כלקוח בסיכון גבוה אשר מצריך בדיקות שנתיות מוגברות למניעת הלבנת הון. בסופו של הבנק, היחידה למודיעין פיננסי בארה"ב (FINCEN) הורתה לכל הבנקים הפועלים בארה"ב לנתק את הקשרים שלהם עם FBME. באותו זמן, דויטשה בנק היה הבנק המערבי הגדול האחרון שניהל קשרי בנקאות קורספונדנטית עם FBME. 

בהתייחס לג'פרי אפשטיין, נכתב כי למרות שדויטשה בנק ידע על עברו הפלילי של אפשטיין כעבריין מין, הבנק כשל לנטר או למנוע פעולות חשודות בחשבונות הקשורים אליו בהיקף של מיליוני דולרים. בין השאר, הבנק אפשר העברת תשלומים ליחידים אשר נטען לגביהם באופן פומבי כי היו שותפים בקנוניה של אפשטיין לנצל מינית נערות צעירות, וכן תשלומים של מיליוני דולרים לעורכי דין עבור הוצאות משפטיות של אפשטיין ושותפיו לקנוניה. עוד נמסר, כי זוהי פעולת האכיפה הראשונה מצד רגולטור כלשהו כלפי מוסד פיננסי, בהקשר לפעילות בנקאית של אפשטיין. 

פורסם 20-07-2020