משרד המשפטים האמריקאי הודיע לאחרונה כי חתם על הסדרים עם שתי חברות בתחום התרופות והציוד הרפואי ששילמו שוחד למוסדות רפואיים ממשלתיים במדינות זרות: חברת Novartis Hellas S.A.C.I. (Novartis Greece), שהינה חברה בת של חברת התרופות השווייצרית Novartis AG; וחברת Alcon Pte Ltd, שהייתה חברה בת של Novartis וכיום היא חברה בת של Alcon Inc, חברה רב לאומית המפתחת ומשווקת ציוד רפואי, תרופות עיניים ועדשות מגע. 

במסגרת ההסדרים, שתי החברות הודו בהפרת החוק האמריקאי למניעת שוחד של עובדי ציבור זרים (חוק ה-FCPA), וישלמו קנס כולל של כ-345 מיליון דולר למשרד המשפטים ולרשות ני"ע האמריקאית (ה-SEC).  

עפ"י ממצאי הרשויות, בין השנים 2015-2012 שיחדה Novartis Greece עובדי בתי חולים ומרפאות ממשלתיות ביוון, כדי שאלה ירשמו למטופלים תרופות מתוצרת החברה (ובמיוחד את התרופה Lucentis מתוצרת Novartis). השוחד ניתן בין השאר באמצעות מימון נסיעות של אותם אנשי רפואה לקונגרסים רפואיים בינ"ל בארצות הברית. כמו כן, בשנים 2010-2009 שילמה Novartis Greece לספקי שירותים רפואיים, כביכול עבור אספקת נתונים עבור מחקר אפידמיולוגי, כשבפועל התשלום ניתן עבור כתיבת מרשמים לתרופות החברה. 

חברת Alcon Pte Ltd הודתה שבין השנים 2014-2011 שיחדה עובדים של בתי חולים ומרפאות בבעלות ממשלתית בווייטנאם, על מנת להגדיל את המכירות של עדשות תוך עיניות. השוחד הועבר דרך מפיץ צד שלישי, תוך שהתשלומים הוצגו בספרי החברה כהוצאות על שירותי ייעוץ, שיווק ומשאבי אנוש.

במסגרת ההסכמים, שתי החברות וחברות האם שלהן התחייבו להמשיך לשתף פעולה עם החקירה, להכניס שיפורים בתכניות הציות שלהן ולדווח לממשל האמריקאי על יישום בקרות ציות מוגברות.

פורסם 12-07-2020