רשות הפיקוח על המגזר הפיננסי בשבדיה (ה-FI) הודיעה לאחרונה (25.06.20) כי הטילה קנס בסך 1 מיליארד קרונות שבדיות (כ-107.9 מיליון דולר) על הבנק השבדי Skandinaviska Enskilda Banken (בנק SEB), בגין כשלים בתחום מניעת הלבנת הון במדינות הבלטיות (ליטא, לטביה ואסטוניה). מדובר בקנס השני בגודלו שהוטל עד היום על בנק בשבדיה בגין אי ציות להוראות מניעת הלבנת הון.  

הרקע לחקירה שנפתחה נגד הבנק הייתה פרשת הלבנת ההון שבה מעורב הבנק הדני Danske Bank במדינות הבלטיות, בהיקף של כ-200 מיליארד אירו, לצד דיווחים שונים בכלי התקשורת על מעורבות פוטנציאלית של בנקים שבדים בפרשה. בנובמבר 2019, העיתון Financial Times דיווח כי כספים בהיקף של 25.8 מיליארד אירו זרמו דרך השלוחה המקומית של SEB באסטוניה בין השנים 2016-2005, על אף היותו "בשקיפות נמוכה של תושבי חוץ" (low transparency non-resident). בנוסף, דו"ח פנימי של Swedbank שנחשף בתקשורת השבדית העריך שכספים בהיקף של 135 מיליארד אירו "בסיכון גבוה ושמקורם באזרחים זרים" עברו דרך סניף הבנק באסטוניה.

עפ"י הודעת הרשות השבדיה שהתפרסמה כעת, החקירה העלתה כי בין השנים 2019-2015 הבנק לא פעל בצורה מספקת כדי לזהות סיכוני הלבנת הון הכרוכים בפעילותו במדינות הבלטיות. כמו כן, נמצאו חולשות בממשל התאגידי של הבנק ובבקרות שקיים בתחום מניעת הלבנת הון ביחס לשלוחותיו במדינות הבלטיות. 

עוד נמסר, כי השלוחות הבנקאיות של SEB באותן מדינות היו חשופות לסיכון מוגבר להלבנת הון, הן בשל מיקומן הגיאוגרפי והן בשל העובדה שלקוחות בסיכון גבוה להלבנת הון – תושבי חוץ בחלקם – היו אחראים לחלק ניכר מנפח הפעילות העסקית של אותן חברות בנות. עם זאת, נקבע כי בנק SEB לא פעל בצורה נאותה לזיהוי וניהול הסיכון, וכי פונקציית הבקרה הפנימית של הבנק סבלה מהיעדר משאבים מספקים. גם במקרים שבהם בקרות הבנק זיהו את חולשות במניעת הלבנת הון, הבנק כשל בתיקון הליקויים. 

פורסם 07-07-2020