חברת Glencore International AG הודיעה ביום שישי האחרון (19.06.20) כי משרד התובע הכללי בשוויץ פתח בחקירה פלילית נגדה, שבמסגרתה נבדק החשד שהחברה כשלה ליישם צעדים ארגוניים למניעת שחיתות בהקשר לפעילותה ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו. 

Glencore האנגלו-שוויצרית, שהינה אחת מחברות הכרייה הגדולות בעולם, מפעילה בקונגו מכרות נחושת ומחצבים נוספים. הדיווח על החקירה השוויצרית מתווסף לחקירות שנפתחו בשנתיים האחרונות נגד החברה בארה"ב ובבריטניה. ביולי 2018 דיווחה החברה כי חברה בת שלה בשם Glencore plc, קיבלה צו זימון (Subpoena ) ממשרד המשפטים האמריקאי, המורה לה למסור מסמכים ורישומים נוספים בנוגע לפעולות הציות שלה לחוק ה-FCPA, החוק האמריקאי למניעת שוחד של עובדי ציבור זרים, וכן לתקנות וחוקים נוספים למניעת הלבנת הון. עפ"י אותו דיווח, דרישת משרד המשפטים נוגעת לפעילותה העסקית של קבוצת Glencore בניגריה, ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו ובוונצואלה, החל משנת 2007 ועד היום.  

בחודש דצמבר 2019, העיתון "וול סטריט ג'ורנל" דיווח כי גם המשרד למניעת הונאות חמורות בבריטניה (ה-SFO) חוקר חשדות למתן שוחד בהקשר להתנהלות עסקית של קבוצת החברות של  Glencore. דיווח קודם של אתר החדשות בלומברג ציין את האפשרות שרשויות התביעה בבריטניה יחקרו את פעילותה של Glencore עם המיליארדר הישראלי דן גרטלר, אשר כזכור הוכרז בדצמבר 2017 ע"י הממשל האמריקאי בשל מעשי שחיתות ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו. 

פורסם 24-06-2020