ארגון EUROPOL פרסם אתמול (23.06.20) את הדו"ח השנתי החדש בנושא טרור ומימון טרור באיחוד האירופי (EU Terrorism Situation and Trend Report 2020). הדו"ח כולל נתונים מספריים בנוגע לפיגועי טרור ומעצרים בעבירות טרור במדינות האיחוד האירופי בשנה החולפת, וכן תיאור המגמה הנוכחית של ערוצים ושיטות למימון טרור בתחומי האיחוד.

הדו"ח מציין כי בהשוואה לשנים קודמות חלה ירידה במימון ארגוני טרור מחוץ לאירופה, ככל הנראה כתוצאה מאובדן הטריטוריה של ארגון המדינה האסלאמית בסוריה ועיראק. עם זאת, קהילות קיצוניות באירופה צברו ידע רב על ערוצי הפקת כספים למטרות טרור, תחת מעטה פעילות לגיטימית של עמותות צדקה או קמפיינים של גיוס כספים. במקביל, נמשכה השנה המגמה של העברות כספים שנועדו לסייע לחזרתם לאירופה של טרוריסטים בעלי אזרחות אירופית, שהצטרפו לשורותיהם של ארגוני טרור במזרח התיכון וכעת מבקשים לשוב ליבשת.  

עפ"י הדו"ח, ארגוני הטרור הזרים נסמכים על מבנים עברייניים מורכבים שמאחוריהן עומדות חמולות משפחתיות באירופה אשר מתפעלות עסקים לגיטימיים לכאורה, שחלקם משמשים למימון טרור. כך, למשל, ביוני 2019 נעצרו בספרד תשעה אזרחים ספרדיים ואזרח סורי, בעלי קשרי משפחה עם מנהיגי אל-קאעידה בסוריה, אשר תפעלו במשך שנים מבנה עסקים לגיטימי ששימש להלבנת כספים בסכומים משמעותיים. 

בהתייחס לחיזבאללה, בדו"ח צוין כי ערוצי הפעילות הפיננסיים שלו באירופה כוללים הברחת יהלומים, סחר בסמים, והלבנת הון באמצעות סחר במכוניות משומשות. ההון שמניבות לארגון פעולות המסחר הללו נשלח ללבנון באמצעות המערכת הבנקאית האירופית, אך גם באמצעות מזומנים שאותם נושאים בלדרים שטסים בין אירופה ללבנון. 

ערוצי העברות הכספים לארגוני ופעילי טרור מחוץ לאירופה כוללים בעיקר מזומן, שירותי העברות כספים ובנקאות מחתרתית (hawala) או שילוב של שיטות אלה. כמו כן, זוהה שימוש במטבעות וירטואליים, בעיקר כדי לכסות הוצאות של טרוריסטים בודדים או תאי טרור קטנים - למשל, רכישות דרך זירות מסחר ב- Darknet של מסמכים מזויפים או כרטיסי טיסה. 

פורסם 24-06-2020