הסוכנות המופקדת על שיתוף פעולה בין רשויות אכיפת החוק באיחוד האירופי (Europol) הודיעה לאחרונה (05.06.20) על הקמת גוף חדש למאבק בפשיעה פיננסית: "המרכז האירופי למניעת עבירות פיננסיות וכלכליות (EFECC)". 

עפ"י ההודעה שפורסמה, המרכז החדש יתאם ויסייע ברמה התפעולית למדינות החברות באיחוד האירופי ולסוכנויות האיחוד, בכל הנוגע לשימוש שיטתי בחקירות פיננסיות. הצורך בהקמת הגוף החדש התעורר בין השאר על רקע הגידול המשמעותי במקרי פשיעה פיננסית וכלכלית באירופה והמעורבות הרחבה של ארגוני פשע מאורגן בעבירות אלה, לצד צמיחה בהיקף הבקשות לסיוע תפעולי מצד המדינות החברות באיחוד האירופי. במסגרת משימותיו, המרכז החדש יסייע למדינות החברות לחזק את יכולותיהן לנהל חקירות פיננסיות, תוך שימת דגש על שיתוף פעולה עם שותפים חיצוניים מהסקטור הפרטי והציבורי.  

לפי נתוני Europol, קרוב ל-99% מכלל הרווחים שגורפים עבריינים כתוצאה מעבירות שונות באיחוד האירופי אינם נתפסים ומחולטים ע"י הרשויות. עוד נכתב בהודעה, כי מגפת הקורונה סיפקה עדות מובהקת לכך שהעבריינים מסתגלים במהירות לתנאים משתנים כדי לנצל חששות ופחדים, תוך שהם משתמשים בהונאות שונות להשגת מימון ציבורי שנועד לסייע לנפגעים הכלכליים של הנגיף. כל אלה ממחישים את הצורך בהגברת המאמצים לאיתור נתיב הכספים, כחלק שגרתי מהחקירות הפליליות שמנהלות רשויות אכיפת החוק, ולחילוט כספי העבריינים. 

עוד נמסר, כי המרכז החדש יסייע גם למשרד התובע הכללי באיחוד האירופי, שהוקם לאחרונה, בחקירות ובהעמדות לדין בעבירות המשפיעות על האינטרסים הכלכליים של האיחוד האירופי. המרכז החדש יפעל בתוך המבנה הארגוני של Europol ויאויש בשלב הראשון ב-65 אנליסטים ומומחים בינ"ל. 

פורסם 08-06-2020