משרד המשפטים האמריקאי הודיע השבוע (04.05.20) כי השיב לממשלת ניגריה כ-311.7 מיליון דולר, אשר חולטו מתוך נכסים שנבזזו והולבנו בארה"ב ע"י שלטונו של הדיקטטור הניגרי המנוח סאני אבאצ'ה (Sani Abacha). 

אבאצ'ה הנהיג בניגריה משטר צבאי משנת 1993 ועד מותו בשנת 1998. עפ"י משרד המשפטים האמריקאי, משטרו של אבאצ'ה מעל ובזז מממשלת ניגריה מיליארדי דולרים, אשר הולבנו דרך מוסדות פיננסיים אמריקאיים ובאמצעות רכישת אג"ח ממשלתיות של ארה"ב. 

בשנת 2014, בית המשפט האמריקאי במחוז קולומביה הורה לחלט כ-500 מיליון דולר שנגנבו ע"י המשטר הדיקטטורי ואותרו בחשבונות ברחבי העולם. בפברואר 2020 נחתם הסכם תלת צדדי בין ממשלות ארה"ב, ניגריה ואזור השיפוט של ג'רזי (Jersey), שנועד להסדיר את השבת הכספים המחולטים לממשלת ניגריה. 

עפ"י ההסכם, הכספים המוחזרים יסייעו לממן בניית תשתיות חיוניות בתחומי הכלכלה הניגרית, לרבות גשרים וכבישים. על מנת להבטיח שקיפות מרבית, נקבע כי ניהול הכספים והפרויקטים יבוצע ע"י רשות השקעות סוברנית של ניגריה (NSIA), לצד בחינה פיננסית של רו"ח עצמאי ומעקב של ארגוני החברה האזרחית.  

משרד המשפטים האמריקאי ממשיך בניסיונותיו לחלט יותר מ-177 מיליון דולר שנגנבו ומוחזקים בנאמנויות על שם שותפו הקרוב של אבאצ'ה, Abubakar Atiku Bagudu, המשמש כיום כמושל מחוז בניגריה, ועל שם קרובי משפחתו הרשומים כמוטבים.  בנוסף, משרד המשפטים מנסה לחלט 30 מיליון דולר נוספים שנמצאים בבריטניה ועוד 144 מיליון דולר המצויים בצרפת. 

פורסם 06-05-2020