רשות ניירות ערך האמריקאית (ה-SEC) הודיעה לאחרונה כי חתמה על הסדר עם חברת הנפט והגז האיטלקית ENI SPA, שבמסגרתו תשלם החברה קנס של 24.5 מיליון דולר כדי להסדיר אישומים בדבר הפרת החוק האמריקאי למניעת שוחד של עובדי ציבור זרים (חוק ה-FCPA). 

עפ"י ההודעה, ההפרות נובעות מתשלומי שוחד לעובדי ציבור באלג'יריה ע"י חברה בת של ENI בשם Saipem SPA. חברת Saipem חתמה על ארבעה חוזים פיקטיביים עם צד שלישי ששימש כמתווך בין השנים 2010-2007, על מנת שזה יסייע לה להשיג חוזים עם חברת הנפט הממשלתית של אלג'יריה. Saipem שילמה לאותו מתווך 198 מיליון אירו, תוך שחלק מסכום זה הועבר לגורמי ממשל באלג'יריה או מקורביהם (לרבות שר האנרגיה במדינה) באמצעות חברות קש, בתמורה לזכייה בחוזים עם אותה חברה ממשלתית. 

עוד נמסר, כי הדרג הניהולי בחברה ידע על תשלומי השוחד ואף לקח בהם חלק פעיל. תשלומים אלה הוצגו בצורה כוזבת בספרי החברה בתור "דמי תיווך" (brokerage fees) על מנת להסתיר את מעשי השוחד.  בהודעת ה-SEC נכתב כי נגד חברת ENI  הוגשו אישומים דומים בעבר ("recidivist") בשנת 2010, בגין שוחד ששילמה לעובדי ציבור בניגריה באמצעות חברה בת בשם Snamprogetti Netherlands BV על מנת לזכות בחוזי בנייה. במסגרת אותה פרשה נקנסו חברות אלה ע"י הרשויות האמריקאיות בסכום כולל של 365 מיליון דולר.  

פורסם 21-04-2020