הרשות המפקחת על השווקים הפיננסיים בשוויץ (FINMA) הודיעה לפני מספר ימים (15.04.20) כי קיבלה בקשה רשמית מארגון "ליברה" (Libra Association) לקבלת היתר עבור מערכת תשלום, שתהיה כפופה לחוקים ותקנות הפיקוח על תשתיות תשלום בשוויץ. בעקבות קבלת הבקשה החלה FINMA בתהליך בחינת הבקשה, אך הדגישה כי משך התהליך ותוצאתו עדיין לא ידועים בשלב זה. 

כזכור, ביוני 2019 הודיעה פייסבוק על כוונתה להקים מטבע דיגיטלי מבוסס בלוקצ'יין בשם "ליברה", ולצדו שירות תשלומים בשם קליברה (Calibra) שיאפשר העברת כספים ללא עמלות, וייכלל באפליקציות וואטסאפ ופייסבוק מסנג'ר. במסגרת המיזם יזמה פייסבוק הקמת קונסורציום שבו היו שותפות חברות נוספות בענפי הפיננסיים והטכנולוגיה. 

בהודעת FINMA נמסר כי הבקשה המעודכנת של ארגון ליברה כוללת כמה שינויים מהותיים במאפיינים של מערכת התשלום העתידית. כך, למשל, המערכת המבוקשת תכלול הנפקת סדרה של מטבעות דיגיטליים שערכם יהיה צמוד למטבע ממשי כלשהו (למשל, דולר, אירו, ליש"ט וכו'), מה שמכונה "מטבע יציב" (stable coin), וזאת בשונה ממטבעות דיגיטליים מבוזרים המאופיינים בתנודות משמעותיות, דוגמת הביטקוין. בנוסף, יוצע מטבע דיגיטלי שערכו יהיה צמוד לסל המטבעות הדיגיטליים היציבים שישמשו את רשת הליברה (multi-currency Libra payment token). 

FINMA הבהירה כי בדומה לכל מערכת תשלום שוויצרית שכפופה באופן אוטומטי לחוק השוויצרי למניעת הלבנת הון, גם פרויקט הליברה יצטרך לעמוד בסטנדרטים המחמירים ביותר למניעת הלבנת הון, הן ברמה הלאומית והן ברמה הבינ"ל. עוד נכתב, שההיקף הבינ"ל המתוכנן של הפרויקט מחייב גישה בינלאומית מתואמת. בהתאם לכך, FINMA מקיימת דיאלוג עם הבנק המרכזי של שוויץ ועם יותר מ-20 רשויות פיקוח אחרות ובנקים מרכזיים ברחבי העולם, בכל הנוגע להיבטים שונים של הפרויקט. 

פורסם 20-04-2020