משרד המשפטים האמריקאי הודיע לפני מספר ימים (26.03.20) על הגשת כתבי אישום נגד נשיא המשטר הדיקטטורי של ונצואלה, ניקולאס מדורו (Nicolás Maduro Moros)  ונגד 14 בכירים נוספים במשטרו, בגין עבירות של "נרקו-טרור" (Narco-Terrorism), שחיתות, סחר בסמים, הלבנת הון ועבירות נוספות. בין הבכירים המואשמים נמצאים סגן הנשיא של ונצואלה לענייני כלכלה, שר ההגנה, נשיא בית המשפט העליון ונשיא המועצה המחוקקת.

עפ"י האישומים, מדורו ושאר ראשי המשטר הדיקטטורי בוונצואלה עמדו בראש קרטל סמים המכונה Cartel de Los Soles. קרטל זה חבר למחתרת ה- FARCהקולומביאנית, על מנת להחדיר אינספור טונות קוקאין מוונצואלה לשטחה של ארה"ב. זאת, תוך כדי ניצול העם בוונצואלה והשחתת המוסדות הלגיטימיים של המדינה, לרבות הצבא, הרשות המחוקקת והרשות השופטת בוונצואלה. מטרת הקרטל הייתה לא רק לגרוף רווחים ולבצר את כוחם השלטוני של חבריו, אלא "להציף" את ארה"ב בקוקאין במסגרת העימות בין המשטר הלא חוקי בוונצואלה לבין הממשל האמריקאי.

לפי כתב האישום, הקוקאין הועבר ע"י אנשי ה- FARC מאזורי הייצור שלו בקולומביה אל שטחה של ונצואלה, ומשם הוברח תחת חסות הקרטל אל שטחה של ארה"ב דרך נקודות שינוע במדינות האזור הקריבי ומרכז אמריקה, בהיקף מוערך של לפחות 250 טון קוקאין בשנה. מדורו סיפק את הנשק והליווי הצבאי לפעולות העברת הקוקאין, נשא ונתן על העברת הקוקאין ותיאם את המגעים עם הונדורס ועם מדינות נוספות כדי לסייע לסחר זה. כתוצאה מכך נוצר "נתיב אווירי" להברחת הקוקאין בין ונצואלה והונדורס, לצד נתיבי הברחה נוספים דרך הים.

חלק מהכספים שזרמו לכיסם של בכירי הקרטל שימשו לרכישות מוצרים יקרי ערך בשטחה של ארה"ב, במיוחד באזור דרום פלורידה, כמו למשל מטוס פרטי ומותגי יוקרה. ארה"ב מציעה פרס כספי של 15 מיליון דולר עבור מידע שיוביל למאסר או להרשעה של מדורו, וסכומים של 5-10 מיליון דולר עבור מידע שיוביל למאסר או הרשעה של שאר הנאשמים.

בהקשר זה נזכיר כי במאי 2019 פרסמה היחידה למודיעין פיננסי בארה"ב (FINCEN) הנחייה מעודכנת המזהירה מפני ניסיונותיהם המתמשכים של אנשי ציבור בוונצואלה להלבין הון שמקורו במעשי שחיתות במדינה זו, ומפרטת טיפולוגיות ודגלים אדומים שנועדו לסייע בזיהוי הלבנת הון מסוג זה.

פורסם  29-03-20