משרד המשפטים האמריקאי הודיע אתמול (22.03.20) על פעולת אכיפה ראשונה בבית המשפט הפדרלי באוסטין, טקסס, שמכוונת נגד מבצעי הונאות על רקע נגיף הקורונה.

עפ"י ההודעה, משרד המשפטים הגיש תלונה לבית המשפט הפדרלי נגד מפעילי האתר "coronavirusmedicalkit.com", אשר מעורבים בהונאה אלקטרונית שמטרתה לנצל את הבלבול והפחד הציבוריים מהנגיף כדי לגרוף רווחים בלתי חוקיים.

מידע שפורסם באתר זה הציע כביכול לאזרחים גישה לערכות חיסון של ארגון הבריאות העולמי (WHO) בתמורה לעלויות משלוח של 4.95 דולר, שיחויבו ע"י הזנת פרטי כרטיס האשראי של הלקוח בתוך האתר. לבקשת משרד המשפטים האמריקאי, בית המשפט הוציא צו המורה לחסום מיידית את הגישה הפומבית אליו. במקביל, נמשכת החקירה נגד האתר ומפעיליו. 

משרד המשפטים האמריקאי ממליץ לציבור הרחב לנקוט אמצעי זהירות כדי להתגונן מפני הונאות ותרמיות הקשורות לנגיף, ובכלל זה:

·         לבדוק במשנה זהירות כתובות של אתרים ואימיילים שמציעים מידע, מוצרים או שירותים הקשורים לנגיף. מבצעי ההונאות משתמשים בכתובות ששונות במקצת מהישויות והארגונים שאליהן הם מתחזים. למשל, שימוש בכתובת  cdc.com או cdc.org במקום הכתובת הרשמית של cdc.gov (המרכז לבקרת מחלות ומניעתן של ארה"ב).

·        להתייחס במשנה זהירות ולבדוק בפרוטרוט כל פנייה של עמותה או אתר למימון המונים שמבקש תרומות לנפגעי הנגיף או למאבק בו, ובפרט אם משתמע מהשם שלו שהוא משתייך לארגון בריאות או לרשות ממשלתית כלשהי.

·        להיזהר מפני "הזדמנויות השקעה" ( investment opportunities) הקשורות לנגיף, במיוחד אלה של חברות קטנות ובלתי מוכרות שטוענות כביכול כי המוצרים או השירותים של החברה יכולים לעצור את הנגיף.

פורסם 23-03-2020