הבנק השבדי Swedbank AB הודיע ביום רביעי האחרון (11.03.19) כי דיווח למשרד הפיקוח על נכסים זרים במשרד האוצר האמריקאי (OFAC) על הפרות פוטנציאליות של תקנות הסנקציות האמריקאיות. 

כידוע, נגד Swedbank  מתנהלות חקירות בארה"ב, שבדיה ושלוש המדינות הבלטיות, בחשד למעורבות אפשרית של Swedbank  בפרשיית הלבנת ההון ב- Danske Bank, על רקע דיווחים בכלי התקשורת השבדיים, לפיהם הבנק שימש כצינור להעברת כספים עבור גורמים המקורבים לשלטון הרוסי. עפ"י דיווחים אלה, מיליארדי דולרים הועברו בין חשבונות המנוהלים ב- Swedbank ו- Danske Bank במדינות הבלטיות, בין השנים 2015-2007. 

עפ"י דיווחים אלה, חלק מההעברות היו צריכות להניף "דגלים אדומים" אצל הגורמים הרלבנטיים בבנק, שכן חלק מהמוטבים היו חברות ללא כל פעילות ממשית, אשר זהות הנהנים הסופיים שלהן לא הייתה ידועה או שיוצגו ע"י אנשי פרונט ללא זיקה אמיתית אליהן. העיתון Financial Times העריך כי היקף הכספים החשודים שזרמו דרך שלוחת הבנק באסטוניה במשך כעשור עומד על כ-135 מיליארד דולר.  

מאז פברואר 2019, פירמת עורכי הדין Clifford Chance מבצעת בדיקה פנימית עבור Swedbank, שנועדה לאתר חולשות וליקויים בתחום מניעת הלבנת הון ומימון טרור. במסגרת בדיקה זו  נבדקות כל הפעולות בדולרים שבוצעו בשלוש החברות הבנות של הבנק בליטא, לטביה ואסטוניה, אשר עברו דרך המערכת הפיננסית בארה"ב בין השנים 2019-2014.

עפ"י הודעת הבנק, הבדיקה הפנימית איתרה 586 פעולות בהיקף של כ-4.8 מיליון דולר, אשר מהוות הפרות פוטנציאליות של הסנקציות האמריקאיות. לדברי הבנק, 508 מתוך הפעולות הללו מהוות העברות בגין תשלומי משכורות, וכן תשלומים הקשורים לפעילות של כלי שיט, אשר הבעלים והמפעיל שלו נמצאים בחצי האי קרים וביצעו פעולות פיננסיות דרך הסניפים של Swedbank במדינות הבלטיות. בהודעת הבנק נמסר כי דבר זה מצביע על ליקויים בתהליכים של Swedbank בתחום "הכר את הלקוח", ניטור פעולות ובקרות פנימיות.  

אתר העיתון Wall Street Journal ציין כי העובדה שהבנק מדווח כעת מיוזמתו לרשויות בארה"ב צפויה להעניק לו נקודות זכות כאשר הרגולטור יחליט על גובה הקנס הפוטנציאלי בגין ההפרות. הדו"ח המלא של פירמת עורכי הדין עם ממצאי הבדיקה יוצג ב-23 במרץ. 

פורסם 15-03-2020