המשרד לפיקוח על נכסים זרים במשרד האוצר האמריקאי (OFAC) הודיע אתמול (26.02.20) כי הגיע להסדר עם חברת Société Internationale de Télécommunications Aéronautiques SCRL (SITA), שבמסגרתו תשלם החברה קנס של כ-7.8 מיליון דולר, בעקבות שירותים שהעניקה לחברות תעופה שהוכרזו ע"י OFAC כגורמי טרור בינ"ל. 

SITA הינה קבוצת חברות שוויצרית המספקת שירותי טלקומוניקציה מסחריים וטכנולוגיות מידע לתעשיית התעופה האזרחית, לרבות שירותים ומוצרי תוכנה הקשורים לארגון ושינוי מסלולי טיסה, הפקדת כבודה, תנועות מטען, רישום נוסעים לטיסה ומעקב אחר צריכת דלק במטוסים. לקבוצה חברות בנות במדינות שונות, לרבות בארה"ב. 

עפ"י ממצאי OFAC, בין השנים 2018-2013 החברה העניקה שירותים לחברות תעופה מוכרזות, ביניהן חברות התעופה האיראניות Mahan Air ו-Caspian Air, וחברת התעופה הסורית Syrian Arab Airlines. לפי ההודעה, SITA ידעה שהיא מספקת שירותים לגורמי טרור מוכרזים, אך למרות זאת המשיכה לספק להן את השירותים. רק לאחר הערכת סיכון גלובלית שערכה החברה בשנת 2016, היא החלה לנקוט צעדים כדי למזער סיכוני ציות הקשורים בשירותים אלה ולהפסיק את ההתקשרות עם החברות המוכרזות.  

בהודעת OFAC נמסר כי SITA הינה חברה מסחרית ומתוחכמת שפועלת ברוב המדינות בעולם, והשירותים שהעניקה לאותם גורמים מוכרזים פגעו במשטר הסנקציות של ארה"ב. עם זאת, במסגרת קביעת גובה הקנס התחשב OFAC בכך שההפרות מהוות  אחוז מזערי מהיקף הפעילות העסקית הכוללת של החברה, ובכך שהחברה שיתפה פעולה עם החקירה ונקטה צעדים נרחבים למניעת הישנות ההפרות, לרבות חיזוק תכנית הציות שלה ושכלול תהליכי הבדיקה של פרטי הלקוחות והספקים אל מול רשימות הסנקציות. 

על רקע פעולת אכיפה זו, OFAC הזכיר כי ביולי 2019 פרסם מסמך הנחייה שנועד ליידע את גורמי התעופה האזרחית בנוגע לשיטות הטעיה והסתרה שנוקטת איראן בנושאים הקשורים לתעופה. עפ"י OFAC, ניתן ליישם מסמך זה גם ביחס למדינות נוספות הנתונות לסנקציות מצד ארה"ב.   

פורסם 27-02-2020