ארגון ה-FATF פרסם ביום שישי האחרון (21.02.20) הצהרה מעודכנת בנושא מדינות בעלות ליקויים במשטר מניעת הלבנת הון ומימון טרור ומדינות בסיכון אשר אינן משתפות פעולה בנושא מניעת הלבנת הון ומימון טרור ומהוות סיכון למערכות הפיננסיות.

בדומה להצהרות קודמות של הארגון, גם הפעם מופיעות ברשימת המדינות בסיכון איראן וצפון קוריאה.

לגבי איראן, ה-FATF הצהיר כי לאור כישלונה של איראן לעמוד בהתחייבויותיה להשלים את תכנית הפעולה לתיקון הליקויים האסטרטגיים שלה, הארגון מחדש את דרישתו מכל המדינות לנקוט "צעדי נגד אפקטיביים" (effective counter-measures) ביחס לאיראן, תוך שימת דגש על סיכוני מימון טרור שנובעים מפעילותה של איראן ומהאיום שהיא מהווה למערכת הפיננסית הבינלאומית.  

בנוסף, ה-FATF פרסם הצהרה מעודכנת בנושא מדינות בעלות ליקויים אסטרטגיים במשטרי מניעת הלבנת הון ומימון טרור, אשר משתפות פעולה ונמצאות במעקב שוטף של ה-FATF. מדובר במדינות בעלות ליקויים בחקיקה ובמשטר מניעת הלבנת הון אשר חתמו על תכנית פעולה משותפת עם הארגון או התחייבו בפניו באמצעות התחייבות בכתב לתיקון הליקויים שניתנה ע"י גורמים פוליטיים בדרג גבוה. 

ברשימה זו מופיעות לראשונה שבע מדינות חדשות כמדינות בעלות ליקויים אסטרטגיים: אלבניה, ברבדוס, ג'מייקה, מאוריציוס, מיאנמר, ניקרגואה, אוגנדה. כמו כן, מדינה אחת הוסרה מהגרסה הנוכחית של הרשימה: טרינידד וטובגו, והיא אינה נמצאת עוד במעקב שוטף של ה-FATF.   

רשימת המדינות המלאה היא: אלבניה, איי הבהאמה, ברבדוס, בוטסואנה, קמבודיה, גאנה, איסלנד, ג'מייקה, מאוריציוס, מונגוליה, מיאנמר, ניקרגואה, פקיסטן, פנמה, סוריה, אוגנדה, תימן, זימבבואה. 

פורסם 23-02-2020